Brak apetytu u czteroletniego dziecka

Witam moje 4 letnie dziecko nie chce jesc.jestem zrozpaczona bo moge wymienic 5 skladnikow ktore zje to jest kotlet z piersi kurczaka schabowy jajko kielbasa jogurt zadnych sokow wazyw owocow.probowalam wszystkiego zupy wesole kanapki...boje sie ze skonczy sie to anemia...co robic

Lek. Tomasz Budlewski

Proponuję udać się do lekarza pediatry, po badaniu będzie można coś więcej powiedzieć.

Droga Pani!

Zachęcam Panią do skontaktowania się zarówno z pediatrą jak i dietetykiem. Proszę wykonać badania, które pokażą, czy u dziecka występują już jakieś nieprawidłowości.

Dietetyk pomoże Pani przeanalizować jadłospis Pani dziecka. Możliwe, że dziecko nie potrzebuje spożywać tak dużo jedzenia, jak się Pani wydaje. Z drugiej strony, możliwe, że w związku z występującym brakiem apetytu, Pani lub osoby z Pani otoczenia "podsuwają" dziecku różnego rodzaju produkty, np. słodycze, myśląc, że lepiej będzie, jeżeli zje cokolwiek, nawet słodkość niż nic. Jednakże do dokładnego określenia źródła problemu potrzebowalibyśmy spisania dzienniczka żywieniowego dziecka oraz obserwacji otoczenia. Bez tego możemy jedynie gdybać.

Niezależnie od przyczyny zachęcam do wspólnego gotowania i przyrządzania posiłków z dzieckiem. Dodatkowo może Pani również kupować nowe, dotychczas niestosowane w domu produkty, zostawiać przygotowane do zjedzenia na stole i powiedzieć dziecku, że kupiła Pani coś nowego, jakby miał ochotę spróbować, to może. Mogą Państwo potraktować to jako zabawę: próbują Państwo po kolei nowych produktów i obserwują swoje reakcje. W ten sposób będzie Pani mogła dokładnie zapoznać się z preferencjami smakowymi dziecka. Proszę nie zapominać, że warto również pytać dziecko, co ma ochotę zjeść danego dnia. Ochota na pewne składniki wyraża to, czego organizm dziecka w danym czasie potrzebuje. Oczywiście mówię o "normalnym" jedzeniu, nie o nadużywaniu słodyczy, na które zapewne zawsze miałoby ochotę :)

Gdyby miała Pani jeszcze pytania lub ochotę skorzystać z porady internetowej, to zapraszam do kontaktu!

Pozdrawiam!

kontakt@dietetycznaodnowa.pl
dietetycznaodnowa.pl

Szanowna Pani,
Na pewno korzystna byłaby wizyta u pediatry i dietetyka.

Do dokładnej oceny jadłospisu Pani dziecka byłaby potrzebna analiza dzienniczka żywieniowego. Być może Pani dziecko spożywa zbyt dużo słodyczy, które niwelują uczucie głodu - stąd niechęć do jedzenia.

Proszę także spróbować wspólnego przygotowywania potraw - tych znanych i nowych. Niech Pani dziecko samo przygotuje dla siebie takie wesołe kanapki. Jeżeli nie będzie chciało dla siebie, proszę poprosić żeby zrobił kanapki dla Pani, a po ich zjedzeniu chwalić jak najwięcej. Niech Pani dziecko ma udział w gotowaniu - np. podczas gotowania zupy, niech ono także doda jakiś składnik przy okazji "zaczarowując" zupę magicznym zaklęciem aby była smaczna i na koniec pochwalić, że to tylko dzięki niemu ta zupa jest taka dobra.

Z poważaniem,
mgr Sławomir Kula, dietetyk kliniczny - Poznań
Poradnia Dietetyczna Świat Odżywiania
www.swiatodzywiania.pl