Brak apetytu u rocznego dziecka

Moje dziecko ma prawie roczek i nie chce jeść bez zabawiania. Z każdym dniem jest coraz gorzej. Na kaszki i owoce już w ogóle nie ma chęci, obiadek nawet zje, ale trzeba skutecznie ją zabawiać, czymś fajnym i nowym. Proszę o radę, jak dojść do normalności

Witam,
W tym wieku dziecko jest ożywione zdobywanie nowych umiejętności i często się zdarza, że traci ochotę na jedzenie - jest tyle innych ciekawych rzeczy ;) Zalecam przede wszystkim cierpliwość. Zabawianie czy telewizja nie jest najlepszym pomysłem, bo dziecko na przyszłość nabywa złych nawyków. Powinniśmy uczyć dziecka skupienia na jedzeniu i proszę mi uwierzyć, że można to osiągnąć. Po pierwsze nie należy dziecka zmuszać, a jedynie zachęcać. Nie wolno za dzieckiem biegać z łyżeczką - dziecko powinno siedzie spokojnie. Warto dać dziecku w tym wieku próbować samodzielnego jedzenia - pobrudzi się na pewno, ale zdobywa nowe umiejętności i większy zapał do jedzenia. Świetnie na dzieci działają obrazki z jedzenia - kaszka z uśmiechniętą buźką albo kolorowy ogród na obiad. Polecam zapoznać się z poradnikiem żywienia dzieci 1-3 lata dostępny pod adresem: http://www.imid.med.pl/klient1/uploads/poradnik.pdf
Pozdrawiam

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Proszę przeplatać posiłki ze spacerami - aktywność na świezym powietrzu pobudza apetyt u dzieci. Jak zrobi się cieplej część posiłków można spożywać na spacerze.