Problemy z odżywianiem 14-latki

WITAM! JESTEM BABCIĄ 14-LATKI.MAM WIELKI KŁOPOT I PROSZĘ O POMOC.MOJA WNUCZKA ODŻYWIA SIĘ BARDZO UBOGO I MONOTONNIE.ŚNIADANIA BARDZO RZADKO,CZASAMI KASZA MLECZNA.BEZ II ŚNIADANIA I TAK DO GODZ.14,00.NA OBIAD 4 WYBRANE ZUPY ,GOTOWANE NA MIĘSNYCH WYWARACH ,NA II DANIE NALEŚNIKI Z TWAROŻKIEM ,PLACUSZKI ZAGNIATANE Z TWAROGIEM,PIZZA ROBINA W DOMU,PRZEMYCAM DROBNO POKROJONE MIĘSO DROBIOWE /KURCZAK,INDYK/.I TAK SIĘ MĘCZĘ Z TĄ MONOTONNOŚCIĄ OD WIELU LAT.ŻADNYCH NOWOŚCI,OWOCÓW ,WARZYW/TYLKO W ZUPACH.

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Proszę spróbować porozmawiać z wnuczką i wytłumaczyć jak ważne jest prawidłowe odżywianie, szczególnie w jej wieku, kiedy jeszcze intensywnie rośnie i potrzebuje wiele energii do nauki. Proszę zacząć wprowadzać zmiany małymi kroczkami.
Powinna Pani zacząć od wprowadzenia regularnego jedzenia I-go śniadania. Niech wnuczka sama określi na co ma ochotę. Pomocne mogą być również ciekawe przepisy wyszukiwane na stronach internetowych - można je wyszukać razem z wnuczką i wspólnie przygotować. Jeśli wnuczka lubi można spróbować przygotowywać śniadania "na słodko" np. jaglankę z owocami i miodem. Jeśli będzie to odpowiednio zbilansowany i zdrowy posiłek, wnuczka może spożywać go nawet codziennie. Proszę również pamiętać aby przygotowywać wnuczce do szkoły II śniadanie - niech to będzie chociażby jedna kanapka czy owoc z poleceniem zjedzenia go. Jeśli prośba zostanie spełniona, początkowo obiady mogą zostać w formie dowolnej - niech wnuczka sama określi na co ma ochotę. Jeżeli lubi pizzę można wyszukać przepisów na jej zdrowszą i bardziej urozmaiconą wersję. To samo tyczy się naleśników (można je wykonać na słodko ale na mące razowej z owocami i serem twarogowym) czy innych dań. Jeśli będzie Pani wprowadzała zmiany powoli i stopniowo, wnuczka z czasem przyzwyczai się do regularnego jedzenia. W przypadku oporu może warto skorzystać z pomocy dietetyka czy psychodietetyka, który pomoże wprowadzić zmiany, a zdanie osoby obcej czasem ma większy wydźwięk u nastolatek.

Warto również przeczytać: http://www.mojdietetyk.pl/artykuly/dzieci-drugie-sniadanie.html?c=9

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!
Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 696 884 351