Brak apetytu u 7-latka

Moje dziecko ma 7 lat i je tylko kilka potraw, ciągle tych samych i w dodatku tylko w domu. W innych miejscach, np. w szkole nie je nic. Boję się że to się odbije na nowych ząbkach i kościach, bo intensywnie rośnie. Co zrobić w tej sytuacji?
KOBIETA, 44 LAT ponad rok temu

Witam, u dzieci często obserwuje się anarchię w jedzeniu- spożywają więc tylko kilka określonych produktów. Monotonia nie jest wskazana dla rozwijającego się organizmu, Jednak zanim wprowadzimy suplementację diety warto skonsultować się z lekarzem pediatrą i wykonać podstawowe badania krwi, Oczywiście pomimo odmowy ze strony dziecka radzę proponować mu nowe produkty, kilka razy nawet gdy odmawia- nie wciskać na siłę,dziecko z czasem powinno zainteresować się nowymi produktami.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Brak apetytu u 7-latki

Moja wnuczka ma 7 lat i jestem zaniepokojona poniewaz nic nie chce jesc wazy 15 kg ma wzrost ma 120cm .Nie chce jest zadnych warzyw. Nie je chleba zadnych wedlin ,wszystko jej smierdzi nie chce z rodzicami siedziec przy stole.Ma odruchy wymiotne.Najchetniej codziennie jadla by slodycze .Moze sa jakies leki na apetyt albo do jakiego lekarza sie z nia udac .Moze zrobic jakies badania.Dziekuje i pozdrawiam.
KOBIETA, 60 LAT ponad rok temu

Dzieci często nadużywają babcinej i rodzicielskiej dobroci i próbują osiągnąć zamierzone cele różnymi sposobami. Wybrzydzanie jest dość powszechne, pojawia się mniej więcej między 3, a 4 rokiem życia. Już wtedy należy wprowadzać do jadłospisu dziecka systematycznie nowe produkty, poszerzając jego dotychczasową dietę oraz pozwalać mu na poznawanie nowych smaków. Jeżeli wnuczka będzie dostawać słodycze, to niestety nie ma co liczyć na szybką zmianę. Należałoby wprowadzić dziecku 4-5 posiłków dziennie o stałych porach. Żadnego podjadania. Zalecamy eliminacje słodyczy lub ich mocne ograniczenie. Nie podawać ich w postaci przekąsek, tylko np. co jakiś czas w postaci 4 posiłku, np. po obiedzie. Są one tylko i wyłącznie wypełniaczami. Nie dostarczają wartości odżywczej. Dodatkowo uczą Państwo również wnuczkę złych nawyków, które mogą skutkować w przyszłości nadwagą, później otyłością, a ta z kolei wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wielu chorób,w tym cukrzycy, insulinooporności, chorobami trzustki czy wątroby. Na początku, zarówno dla Państwa, jak i dla dziecka, okres ten może być wyjątkowo trudny, natomiast na pewno konsekwencja w działaniu przyniesie zamierzone efekty.

Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak zwiększyć apetyt u 7-latka?

Moj syn ( lat 7 ) , nigdy nie przepadal za jedzeniem. Wolal sucha bulke,czy ugotowany makaron. W przedszkolu tez nie jadl nic oprocz mleka z platkami. Obecnie problem jest dla mnie o tyle spory,bo mam wrazenie ze on sie stal jakis nerwowy,rozkojarzony.Nic nie chce jesc. Nie pije ile powinien,wsyzstko go obrzydza,wszystko jest nie dobre,mimo ze nigdy czegos nie probowal. Czy powinnam wykonac mu jakies badania? Jak moge popracowac nad apetytem?
MĘŻCZYZNA, 64 LAT ponad rok temu

Dzień dobry,

Dieta dziecka w tym wieku jest bardzo istotna dla jego rozwoju. Objawy, które Pan zaobserwował mogą być spowodowane niedoborami witamin i minerałów. Także odpowiednie nawodnienie młodego organizmu ma tu niebagatelne znaczenie. Przyczyn niechęci do jedzenia może być bardzo dużo i mogą one być związane zarówno z fizjologią, jak i psychiką. Dlatego w pierwszej kolejności należałoby wykonać szereg badań, które może zlecić lekarz pierwszego kontaktu. Jednocześnie warto samemu dociec źródła jadłowstrętu, zastanowić się, kiedy problem się nasilił, być może dziecko nie było od małego uczone różnorodności jedzenia. A może przeciwnie, był zbyt mocno zachęcamy do jedzenia.
Na pewno nie należy dziecka zmuszać do jedzenia, gdyż może to spowodować jeszcze większy opór. Warto stosować zachęty w postaci atrakcyjnych, kolorowych posiłków. Dużo pomysłów można znaleźć w internecie.
Jeśli badania nie wykażą przyczyny, można pomyśleć o rozmowie z psychologiem.

Pozdrawiam,
Joanna Penza
http://madame.fit/

0

Problem niechęci do jedzenia jest złożony i składa się na niego wiele aspektów. Po pierwsze, warto porozmawiać z dzieckiem o tym co lubi a czego nie lubi - chodzi zarówno o produkty jak i o ich konsystencję i temperaturę. Dodatkowo, warto zachęcić dziecko do wspólnego przygotowywania posiłków co może go zmotywować do próbowania innych smaków.
Na pewno warto zrobić dokładną morfologię, gdyż przy zawężonej diecie może dochodzić do niedoborów, które są bardzo niepożądane w okresie rozwoju i wzrostu.
Można również rozpatrzeć opcję integracji sensorycznej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty