Brak okresu od 10 miesięcy po odchudzaniu

Prawie 10 miesięcy nie mam okresu po odchudzaniu, jadłam ok 1500 kcal dziennie.(Brak aktywności fizycznej) . Mam 18 lat,obecnie ważę 49 przy wzroście 168,przed odchudzaniem ważyłam 62kg. Jak się odżywiałyście żeby wrócił? Ile powinnam mniej więcej spożywać kalorii ?Tak bardzo bym chciała odzyskać okres, ale nie wiem jak: ( Dodam,że mam niedoczynność tarczycy,zażywam tabletki euthyrox n 25. (unikałam tłuszczu). Czy jedząc 2200kcal dziennie ,jest szansa że będę tyła 0,5kg tygodniowo(bez aktywności

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam,

proszę wykonać analizę składu ciała w pobliskim gabinecie, dietetyk wyliczy odpowiednia ilosć kalorii tak aby zwiększyła Pani masę ciała. Niedobór tkanki tłuszcowej w organizmie moze powodować brak okresu.

Pozdrawiam serdecznie

przede wszystkim należy skontrolować poziom hormonów płciowych, koniecznie włączyć tłuszcze do diety i skontrolować poziom tkanki tłuszczowej w organizmie. poziom tkanki tłuszczowej poniżej 14% powoduje zaburzenia hormonalne prowadzące m.in. do zaniku miesiączki.

Witam Panią,

W tym momencie waży Pani zdecydowanie za mało. Niski poziom tkanki tłuszczowej wpływa na zaburzenia gospodarki hormonalnej co przyczynia się do braku miesiączki. Zalecam wizytę u ginekologa oraz dietetyka. Dietetyk ułoży Pani indywidualną dietę zaś ginekolog może podjąć próby wywołania okresu.

W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety dostosowanej do Pani dziennego zapotrzebowania oraz stylu życia zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk