Brak okresu po odstawieniu środków antykoncepcyjnych

Witam. Jestem kobietą, mam 25 lat. We wrześniu, a dokładniej 15.09., zaprzestałam brać tabletki antykoncepcyjne, by organizm odpoczął, bo przyjmowałam je rok. Wszystko przebiegało dobrze, nie czułam się źle, pojawiła się miesiączka w przedziale 16-22.09. Ostatnio jedynym zabezpieczeniem była prezerwatywa. Jednak pomiędzy 14-20.10 powinien pojawić mi się kolejny okres, jednak opóźnia się. Czym to może być spowodowane? Ostatnio również spadłam z wagi 3 kg i trochę stres w pracy się udziela. Proszę o odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Po zaprzestaniu przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych następuje tzw. krwawienie z odstawienia. W pierwszym cyklu po odstawieniu tabletek owulacja może nastąpić z pewnym opóźnieniem, trwającym około 8 dni. Miesiączka następuje około 14 dni po owulacji, więc dochodzi do wydłużenia całego cyklu miesięcznego – dlatego najprawdopodobniej nie ma Pani powodów do niepokoju. Tak na marginesie – stosowanie nowoczesnych tabletek antykoncepcyjnych nie wymaga robienia sobie przerw w ich stosowaniu, a takie przerwy mogą skutkować niechcianą ciążą!

Pozdrawiam!