Brak potrzeb seksualnych i przyjemności ze stosunku u kobiety w ciąży

Nie mam ochoty na seks, pieszczoty nie sprawiają mi przyjemności. Mam męża dziecko i jestem w ciąży problem jest już od dłuższego czasu z przed ciąży. Zajmuje się domem dzieckiem i w miedzy czasie pracuje jak mam chwile czasu. Mąż wraca po pracy i oczekuje odemnie jeszcze chęci na seks a ja nic nawet jak mnie pieści nie rozluźniam się tylko spinam jeszcze bardziej. Jestem tak ściśnięta że pomimo pieszczot ciężko mu wejść we mnie - jemu się to podoba dla mnie jest to nie przyjemne.

Dzień dobry!

Podejmowanie kontaktów seksualnych wbrew sobie, nieprzyjemnych czy bolesnych może utrwalać niechęć do seksu, zanik libido i brak przyjemności z seksu, trudność z osiąganiem podniecenia. Dlatego to dobrze, że zdecydowała Pani nazwać Wasz problem i szukać pomocy.
Proszę skonsultować się z lekarzem seksuologiem, często są to np. ginekolodzy seksuolodzy. Zmiany hormonalne w okresie ciąży i połogu, połączone z dużą ilością nowych obowiązków, odpowiedzialności i stresu u młodych mam często powodują zmiany w życiu seksualnym.
W opisanej przez Panią sytuacji, oprócz konsultacji seksuologicznej, polecam jednak także podjęcie psychoterapii małżeńskiej we dwoje - relacja z mężem, wzajemne zrozumienie i wspólna praca nad zmianą sytuacji mogą okazać się kluczowe.

Pozdrawiam!

U wielu ciężarnych obserwuje się spadek libido. Charakterystyczny jest zwłaszcza dla pierwszego i trzeciego trymestru ciąży. Jest jednak grupa kobiet, które podczas ciązy odczuwają zwiększenie popędu seksualnego. W Pani przypadku dołaczyły się objawy dyspareuni ( bólu podczas stosunku), który czasem pojawia się u kobiet, które podejmują współżycie seksualne, mimo braku potrzeb seksualnych. Warto porozmawiaćz mężem o Pani odczuciach, o tym że stosunek sprawia Pani w okresie ciąży przykrość i ból. Istnieją różne zastępcze sposoby zaspokajania potrzeb seksualnych podczas ciąży partnerki. Może warto też, aby mąż przejął część Pani obowiązków domowych, a Pani odzyskała czas na odpoczynek. Wtedy może okazać się, że Pani potrzeby seksualne powrócą. Nie wydaje mi się, aby okres ciąży był dobrym czasem na podejmowanie diagnozy i terapii seksuologicznej. Warto zasięgnąć porady ginekologa, czy przyczyną problemów nie jest patologia ginekologiczna- infekcja pochwy itp. Jednak jeśli problem w Państwa związku utrzyma warto zgłosić się na diagnostykę sekuologiczną pary już po porodzie.

Pozdrawiam i życzę szczęśliwego rozwiązania

Justyna Holka