Czy konieczna jest wizyta u seksuologa?

Od czasu zaostrzenia sie choroby mojej kochanej Mamy, od lipca b.r. a pozniej po jej odejsciu (3tyg.temu) calkowicie zanikl u mnie temperament i nie mam zadnych potrzeb seksualnych, co mnie martwi. Jestem bardzo atrakcyjna, zgrabna 39-latka, ktora od zawsze miala ogromne powodzenie u wspanialych mezczyzn i zawsze mialam tez duzy temperament. Teraz nie czuje nic. Mam tez lęki, strasznie tesknie za Mama - z tym problemem zwrocilam sie juz do psychologa. Nie wiem, czy poprostu zostawic tak jak jest i czas pokarze czy zwrocic sie byc moze do seksuologa? Nie mam potrzeby i ochoty ani widziec mezczyzn, ani tym bardziej byc z nimi blizej.

Dzień dobry.

Z Pani opisu ostatnich życiowych doświadczeń wynika, że opisany przez Panią problem zaniku potrzeb seksualnych nie jest natury seksuologicznej, ale psychologicznej. Wydaje się, że choroba i śmierć Pani Mamy dość mocno naruszyły Pani psychikę - czemu szczerze mówiąc, trudno się dziwić. Tego rodzaju wydarzenia wiążą się z koniecznością przeżycia żałoby po stracie - zarówno psychologia, jak i kościół są w tej kwestii zgodni - przyjmuje się, że "prawidłowa" i "zdrowa" żałoba trwa około roku.
Inną sprawą jest intensywność jej przeżywania i to, w jaki sposób przekłada się ona na codzienne funkcjonowanie - niekiedy żal po osobie, z którą byliśmy mocno związani emocjonalnie skutkuje czasową niemożnością wykonywania pracy czy innych życiowych obowiązków i wiąże się z koniecznością skorzystania ze wsparcia np. farmakologii.

Konkludując - wydaje się, że z jednej strony, Pani problem wynika z ostatnich Pani doświadczeń i wynikającego z nich obniżenia nastroju, który z kolei spowodował osłabienie tzw. apetytu na seks, toteż, gdy pogodzi się Pani ze stratą Mamy, pożegna Ją Pani i przeżyje po Niej żałobę, problem powinien samodzielnie się rozwiązać. Jeśli tak się nie stanie - warto będzie skorzystać z pomocy psychologicznej.

Pozdrawiam
Maciej Rutkowski

https://abovo.bialystok.pl/