Lęk i niepokój związany z pierwszym stosunku

Witam ! Mam bede miala 21 lat w tym roku , bardzo sie boje swojego pierwszego razu , boje sie nagosci , tego ze nie zdolam rady tego zrobic .. juz sama mysl ze bede nago blokuje mnie , obrzydza mnie fakt ze mialabym dotknac meskiego czlonka ;/;/ zastanawiam sie co powinnam w takiej sytuacji zrobic ?

Dzień dobry.

Pisze Pani o lękach związanych z "pierwszym razem" trochę tak, jakby z jakiegoś powodu była Pani zmuszona go odbyć. Przy takim "zadaniowym" podejściu trudno się dziwić Pani odczuciom i niechęciom. Możliwe, że uległa Pani "społecznej" perswazji, podobnie, jak ulegają jej niektórzy ludzie, wchodząc np. w związek małżeński, bo "już przyszła pora", albo "zegar tyka" i temu podobne. Ma Pani w końcu 21 lat i, jak rozumiem, przynajmniej część Pani koleżanek już współżyje seksualnie - być może stąd ta "potrzeba" u Pani. Jak jednak sama Pani pisze, nie czuje Pani gotowości do rozpoczęcia współżycia i, niezależnie od metryki, nie warto się do niego zmuszać.

Zwykle potrzeba intymności (również erotycznej czy seksualnej) pojawia się, gdy pojawi się "obiekt", czyli odpowiedni partner. Odpowiedni partner, to z kolei taki, przy którym będzie się Pani czuć atrakcyjnie, bezpiecznie i z którym będzie Pani gotowa trwać w dłuższej relacji.

Konkludując - nie ma żadnych powodów, by podejmować współżycie bez wewnętrznej gotowości i chęci oraz z przypadkowym "obiektem". Dodam, że może się Pani również przyjrzeć się swojej "awersji" podczas konsultacji seksuologicznej, do której namawiam.

Pozdrawiam.

Dzień dobry!

Niepewność, obawy, stres są naturalne i wiążą się z każdą nową sytuacją. Także rozpoczęcie współżycia może wiązać się z takimi uczuciami. Każdy człowiek dojrzewa do gotowości do współżycia w nieco innym tempie.
Wspomina Pani jednak także o silnym strachu, blokadzie, obrzydzeniu. Są to bardzo intensywne emocje i odczuwa Pani w związku z nimi cierpienie, dlatego warto osobiście skonsultować się z psychologiem, porozmawiać z nim o swoich obawach oraz odkryć ich przyczyny.
Na takie nastawienie do seksu i seksualności mogą wpływać np. doświadczone krzywdy w relacjach międzyludzkich; przyjęta edukacja seksualna i atmosfera domu rodzinnego; wiedza dot. ludzkiej seksualności, która kształtuje nasze poglądy
nieprawdziwe negatywne stereotypy dot. seksu, mężczyzn, związków; samoocena, poczucie własnej wartości itp.

Pozdrawiam!