Choroby tarczycy a uczucie niepokoju, nadmierna nerwowość i ataki paniki

Witam.Czy po uregulowaniu hormonow tarczycy zniknie uczucie niepokoju,nadmierne nerwy i leki oraz ataki paniki? Mam hasimoto a po ciazy wyszła mi nadczynnosc.Biorę thyrozol i propanolol i lekarka kazała czekać na niedoczynność. Co zrobić żeby w międzyczasie nie zwariować? Jak zapanować nad tym strachem?A może to jakieś niedobory witamin dają takie objawy?Bo psychiatra to w ostateczności gdyby z hormonami się nie udało. Pozdrawiam.

Dzień dobry,

Tak, te objawy po "uspokojeniu" tarczycy ustąpią. Warto dołączyć do leczenia witaminy z grupy B np. B comp. 3x1 tabl. W razie nasilonej nerwowości i szybkiej akcji serca może Pani po konsultacji ze swoim lekarzem zwiększyć dawkę propranololu, zmniejsza on objawy związane z pobudzeniem układu współczulnego. Proszę czekać na eutyreozę (wyrównanie hormonalne), bo do takiego stanu, a nie do niedoczynności powinna Pani dążyć. W razie nasilonych objawów można krótkotrwale (bo dłużej przyjmowane mogą uzależnić) zastosować leki z grupy benzodiazepin, np. na noc w razie kłopotów ze snem. W razie potrzeby kilkudniowa kuracja powinna wystarczyć, dopóki nadczynność tarczycy nie zmniejszy się po zastosowanym leczeniu thyrozolem.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz