Ciągłe krwawienie po odstawieniu tabletek hormonalnych

Witam. Na początku listopada zrezygnowałam z antykoncepcji hormonalnej(tabletki ). Od tego momentu pojawił się problem z ciągłym plamieniem, które momentami jest naprawdę obfite. Ostatnia normalna miesiączka po odstawieniu tabletek była 9 listopada-trwała 4 dni. Pierwsze krwawienie pojawiło się 21 listopada i trwało prawie dwa tygodnie-raz było bardziej obfite, innym razem skąpe. Kolejne krwawienie 16 grudnia do 24 grudnia-i przebiegały podobnie jak wcześniej. Nie musiałam czekać długo bo kolejne krwawienie było już 27 grudnia i trwa do dziś-nie mam juz siły. Zaznaczę że plamieniu oprócz dyskomfortu nie towarzyszy ból brzucha. Terapię hormonalna doustna stosuję od 18 roku życia, w między czasie urodziłam 2 planowane zdrowe córki. Przez 5 lat między pierwszą a drugą ciąża miałam założoną kształtkę. Proszę o pomoc.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Krwawienia mogą skutkiem odstawienia tabletek i zawahania hormonalnego. W takim układzie sytuacja powinna unormować się w najbliższych tygodniach.

Pani objawy mogą też wskazywać na niedomogę lutealną. Tabletki antykoncepcyjne mogły maskować zaburzenia hormonalne, do których normalnie by dochodziło. Przy niedomodze lutealnej będzie Pani krwawić w drugiej, lutealnej fazie cyklu. Doraźnym rozwiązaniem, powstrzymującym krwawienie, będzie suplementacja progesteronu w tym okresie.

Jeśli krwawienia nie ustaną, pomimo upływającego czasu od odstawienia antykoncepcji, należy udać się do lekarza ginekologa, który postawi diagnozę i rozpocznie ewentualne leczenie.

Pozdrawiam serdecznie!