Co jeść, aby przytyć i nie podnosić poziomu cukru we krwi?

Witam serdecznie! Mój tata(62 lata) ma cukrzycę typu 2, przyjmuje tabletki. Cukrzyca objawiła się spadkiem masy ciała (do 15 kg), w tym momencie waży 70 kg przy 180 cm wzrostu. Co tata powinien jeść aby przytyć a tym samym nie podnosić poziomu cukru we krwi? Dodam, że niektóre wyroby mleczne- twarogi, jogurty,mleko, a także węglowodany w postaci makaronu i ryżu niestety odpadają. Pozdrawiam i proszę o szybką odpowiedź. Marta

Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444

Witam serdecznie!

Posiłki powinny być spożywane 4-5 razy na dobę. Z jadłospisu należy wyrzucić cukier, słodycze, słodkie napoje. Dieta powinna być oparta na mięsie i dobrej jakości tłuszczu - ryby, kurczak, indyk, cielęcina, wołowina, królik, awokado, masło, olej kokosowy, oliwa z oliwek oraz warzywach: dużych ilościach roślin zielonolistnych.

Pozdrawiam,
Katarzyna Wawrzyniak
k.wawrzyniak@odzywiajsiezdrowo.pl
www.odzywiajsiezdrowo.pl

Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej i cukrzycy jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.