Co jeść, aby przytyć i wrócić do normalnej wagi?

witam mam 14 lat. schudlam 18 kg i z waga 50 staralam sie przytyc. caly czas jem,jem,jem i nic. bylam u psychiatry i mowila ze to kwestia czasu..ale nic od 3 miesiecy przy jedzeni 3000-4000 kcal przytylam 2 kg. teraz waze 50. mam 173 cm . co jesc aby orzytyc?
14 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Nie podałaś przyczyny utraty masy ciała, co jest bardzo ważnym czynnikiem.
Tak znaczący jej spadek jest bardzo dużym obciążeniem dla organizmu, który przestawił się na zupełnie inny tryb funkcjonowania. Stąd też mogą pojawiać się trudności ze zwiększeniem masy ciała, co nie oznacza, że jest to niemożliwe. Rzeczywiście jednak potrzebny jest w tym przypadku czas i cierpliwość.
Warto pamiętać aby energetyczność posiłków uzyskiwana była dzięki zdrowym produktom spożywczym a nie kalorycznym przekąskom, słodyczom i żywności typu fast food. Między posiłkami warto podjadać orzechy, migdały, nasiona słonecznika i pestki dyni. Jako dodatek do gotowych dań, proponuję oliwę z oliwek w ilości 2-3 łyżek dziennie. Cennym elementem diety będą też produkty mleczne w formie koktajli z owocami - winogronami, bananem, czy gruszkami i płatkami kukurydzianymi oraz owsianymi.

Witam, niestety podajesz mało informacji o sobie i nie wiem jaka jest przyczyna schudnięcia - czy stres, czy jakaś choroba, zaburzenia odżywiania, czy jeszcze coś innego? W związku z tym trudno mi odpowiedzieć konkretnie na Twoje pytanie. Podpowiem jednak, aby korzystać ze źródeł tłuszczów roślinnych - oliwa, orzechy, nasiona i pestki - dodawane do posiłków zwiększą jego kaloryczność bez zwiększania objętości. Spróbuj też jadać częściej warzywa strączkowe - fasola, groch, cieciorka, soczewica. Do każdego posiłku powinnaś jeść źródło węglowodanów - pieczywo, kasze, ryż, makaron, płatki zbożowe itp. Nie polecam natomiast objadania się słodyczami i fast foodami - one mają co prawda sporo kalorii ale są bardzo ubogie odżywczo i ich częste spożywanie nie służy zdrowiu.