Jak się odżywiać, ile i co jeść, aby przytyć?

Witam, Mam 20 lat, 160 cm wzrostu i ważę ok. 45 kg. Jestem uczennicą, więc nie mam zbyt dużo czasu na sport. Od jakiegoś czasu staram się przytyć, ale niestety moje starania idą na marne. Nie mam jakiejś określonej diety, więc nie pilnuję godzin posiłków i nie zwracam większej uwagi na to co jem. Mimo, że często i w dość dużych ilościach jem fast-foody i tak to nic nie daje. Chciałabym dowiedzieć się, jak się odżywiać, ile i co jeść? Mam już dość bycia chudą!
20 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,

Twoje BMI wynoszące 17,6 wskazuje na niedowagę, która może być równie szkodliwa dla zdrowia, jak nadwaga. Powinnaś udać się na konsultację lekarską i wykonać podstawowe badania, aby sprawdzić, czy przyczyną niedowagi nie są jakieś zaburzenia w organizmie.

W przybraniu na wadze pomocna jest dieta wysokokaloryczna o zwiększonej zawartości białka. Porozmawiaj z lekarzem lub dietetykiem o możliwości jej zastosowania, ponieważ porada on-line nie zastąpi wizyty u lekarza.
Jedz regularnie i częściej - przynajmniej 5 posiłków w ciągu dnia - 3 duże i 2 mniejsze. Wbrew pozorom dieta ta nie polega na objadaniu się tłustymi i kalorycznymi potrawami, ponieważ chodzi o zbudowanie masy mięśniowej, a nie wyłącznie tkanki tłuszczowej.

Powinnaś zwiększyć spożycie białka z produktów zwierzęcych. Wybieraj chude produkty białkowe, np. twaróg, mięso drobiowe. Do potraw możesz dodawać mleko, jogurt, białko jaja, by zwiększyć ilość białka. Tłuszcze stosuj roślinne, czyli oleje i oliwę bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe.

Możesz zwiększyć ilość kalorii w diecie dodając wartościowe przekąski, jak orzechy, czy suszone owoce, miód, pestki dyni, banany, winogrona, awokado, czy nasiona słonecznika - unikaj natomiast słodyczy, fast foodów i bardzo tłustych dań.

Jedz produkty zbożowe z pełnego ziarna: chleb razowy, płatki, kasze, musli, makarony, ryż - dostarczają węglowodanów, składników mineralnych i błonnika. Aby uchronić się przed zaparciami nie zapominaj o innych owocach i warzywach.

Dodatkowe wskazówki znajdziesz w artykułach:
http://portal.abczdrowie.pl/dieta-na-przytycie-dla-kobiet
http://portal.abczdrowie.pl/dieta-wysokokaloryczna
http://portal.abczdrowie.pl/dieta-na-przytycie-przepisy
http://portal.abczdrowie.pl/dieta-na-niedowage
Pozdrawiam