Mały apetyt i niedowaga

Witam,  Jestem kobietą. Mam 21 lat, ważę 53kg i mam 173cm wzrostu. Mam mały apetyt. Czy moja waga jest dobra, bo z tego wynika, że mam niedowagę. Ile powinnam ważyć? Proszę o poradę. Pozdrawiam

Witam serdecznie,

Twój wskaźnik masy ciała BMI wynosi 17,7, co oznacza niedowagę. Wagę prawidłową oznacza BMI w granicach 18,5-24,9, czyli powinnaś ważyć nie mniej niż 56kg. W przybraniu na wadze pomoże Ci dieta wysokolaorczna bogata w węglowodany złożone z produktów zbożowych pełoziarnistych oraz białko, które jest głównym materiałem budulcowym.

Zacznij od wyregulowania liczby i częstotliwości posiłków - jedz częściej, czyli 5 posiłków - 3 duże i 2 mniejsze.

Zwiększ spożycie białka z chudego mięsa drobiowego, ryb, chudego nabiału, strączków, jaj (2/3 białka niech będzie z produktów zwierzęcych). Wybieraj chude produkty białkowe, aby unikać tłuszczu i nie ,,karmić'' tkanki tłuszczowej. Do potraw można dodać mleko, jogurt, białko jaja kurzego, by zwiększyć ilość białka. Tłuszcze stosuj roślinne, czyli oleje i oliwę bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe.

Możesz zwiększyć ilość kalorii w diecie dodając wartościowe przekąski, jak orzechy, czy suszone owoce, miód, pestki dyni, banany, winogrona, awokado, czy nasiona słonecznika - unikaj natomiast słodyczy, fast foodów i bardzo tłustych dań.

Jedz produkty zbożowe z pełnego ziarna: chleb razowy, płatki, kasze, musli, makarony, ryż - dostarczają węglowodanów, składników mineralnych i błonnika. Aby uchronić się przed zaparciami nie zapominaj o innych owocach i warzywach.

Tutaj przeczytasz o diecie wysokokalorycznej: dieta na przytycie

Niedowaga może być równie szkodliwa jak nadwaga, więc jeśli odczuwasz jakieś dolegliwości oprócz braku apetytu np. zmęczenie, powinnaś udać się na kosultację lekarską, by sprawdzić, czy przyczyną niedoboru masy ciała nie jest jakaś choroba lub zaburzenie.

Pozdrawiam