Czy moja waga jest za mała?

Witam. Nazywam się Sebastian, mam 22 lata, 186cm wzrostu, ważę 59 kg. I chciałbym się dowiedzieć jak przytyć, by waga była prawidłowa do mojego wzrostu.
22 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,

Twoje BMI wynosi  17,1, co oznacza niedowagę.  Powinieneś skonsultować się z lekarzem, by wykluczyć inne niż żywieniowe przyczyny niedowagi np. jakiś proces chorobowy.

W przypadku niedowagi lub niedożywienia można stosować dietę o większej kaloryczności i większej zawartości białka, które jest głównym materiałem budulcowym organizmu. Dodatkowo możesz spróbować ćwiczeń na siłowni, które zwiększają masę mięśniową i są szczególnie skuteczne w połączeniu z dietą.

Zacznij od wyregulowania liczby i częstotliwości posiłków - jedz częściej, czyli 5 posiłków - 3 duże i 2 mniejsze.

Zwiększ spożycie białka z chudego mięsa drobiowego, ryb, chudego nabiału, strączków, jaj (2/3 białka powinno pochodzić z produktów zwierzęcych). Wybieraj chude produkty białkowe, aby unikać tłuszczu i nie ,,karmić'' tkanki tłuszczowej. Do potraw można dodać mleko, jogurt, białko jaja kurzego, by zwiększyć ilość białka. Stosuj tłuszcze roślinne, czyli oleje i oliwę bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe sprzyjające budowie komórek.

Ogranicz sól, gdyż dużo soli znajduje się właśnie w produkach białkowych przetworzonych.

Możesz zwiększyć ilość kalorii w diecie dodając wartościowe przekąski, jak orzechy, czy suszone owoce, miód, pestki dyni, banany, winogrona, awokado, czy nasiona słonecznika - unikaj natomiast słodyczy, fast foodów i bardzo tłustych dań.

Jedz produkty zbożowe z pełnego ziarna: chleb razowy, płatki, kasze, musli, makarony, brązowy ryż - dostarczają węglowodanów, składników mineralnych i błonnika.

Przeczytaj artykuł: http://portal.abczdrowie.pl/dieta-wysokokaloryczna

Pozdrawiam