Jestem strasznie chuda. Co zrobic, żeby przytyć?

Witam. Dręczy mnie moja waga, a mianowicie mam 168 cm i ważę 43,3 kg :( Mam jeszcze trzy siostry i wszystkie jesteśmy takie chude... Odżywiam się normalnie, jem dość dużo, tylko że rzadko, ale potrafię zjeść o wiele więcej niż np. mój chłopak, który waży 80 kg. Czy to jest normalne? Czy nie dam rady już przytyć? To jest straszne, bo ludzie myślą że jestem anorektyczką, a tak nie jest. Byłam u swojego lekarza i jestem zdrowa. Lekarz powiedział, że nie jeden powinien zazdrościć mi takich dobrych wyników. Zastanawiam się też może nad odżywkami albo czymś podobnym, może to mi pomoże?

Witam serdecznie,

rzeczywiście Twoja masa ciała jest za mała. Jeśli jednak zbadał Cię lekarz i nie wykrył żadnych nieprawidłowości, to ja również nie mogę stwierdzić, dlaczego tak jest. Podejrzewam, że jest to sprawka genów, które odziedziczyła Twoja rodzina, zwłaszcza, że siostry są również chude i odżywiasz się normalnie.

W przypadku niedowagi lub niedożywienia można stosować dietę o większej kaloryczności i większej zawartości białka, które jest głównym materiałem budulcowym organizmu. Nie powinnaś jednak stosować żadnych odżywek na własną rękę, ponieważ nadmiar białka może być także szkodliwy. Dodatkowo możesz spróbować ćwiczeń na siłowni, które zwiększają masę mięśniową - są szczególnie skuteczne w połączeniu z dietą.

Zacznij od wyregulowania liczby i częstotliwości posiłków - jedz częściej, czyli 5 posiłków - 3 duże i 2 mniejsze.

Zwiększ spożycie białka z chudego mięsa drobiowego, ryb, chudego nabiału, strączków, jaj (2/3 białka niech będzie z produktów zwierzęcych). Wybieraj chude produkty białkowe, aby unikać tłuszczu i nie ,,karmić'' tkanki tłuszczowej. Do potraw można dodać mleko, jogurt, białko jaja kurzego, by zwiększyć ilość białka. Tłuszcze stosuj roślinne, czyli oleje i oliwę bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe.

Ogranicz sól, gdyż dużo soli znajduje się właśnie w produkach białkowych przetworzonych.

Możesz zwiększyć ilość kalorii w diecie dodając wartościowe przekąski, jak orzechy, czy suszone owoce, miód, pestki dyni, banany, winogrona, awokado, czy nasiona słonecznika - unikaj natomiast słodyczy, fast foodów i bardzo tłustych dań.

Jedz produkty zbożowe z pełnego ziarna: chleb razowy, płatki, kasze, musli, makarony, ryż - dostarczają węglowodanów, składników mineralnych i błonnika. Aby uchronić się przed zaparciami nie zapominaj o innych owocach i warzywach.

Pozdrawiam