Proszę mi doradzić, jak mam przytyć?

Mam 23 lata, 180 cm wzrostu i 60 kg wagi. Nie potrafię przytyć. Mam problem, bo przeczytałem wiele artykułów na ten temat, ale każdy nie jest na moją porę, bo pracuję od 13. do 23. i nie wiem, jaką dietę mogę stosować i kiedy ćwiczyć? Możecie mi jakoś pomóc? Z góry dzięki
23 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,

Twoje BMI wynosi 18,5 więc jest na granicy prawidłowej masy ciała (zakres 18,5-25). Nie wiem jak się odżywiasz i czy Twoja niska masa ciała wynika z niewystarczającego żywienia w stosunku do aktywności fizycznej, warunków genetycznych, czy też innych powodów.

Na godziny pracy nic nie poradzisz, więc musisz dostosować swoje odżywianie do charakteru pracy. Nie wiem, jaki rodzaj pracy wykonujesz i jakie masz możliwości przygotowania w pracy posiłków, wyjścia na przerwę itp., a także o której rano wstajesz:)

Proponowałabym spożycie:
-I i II śniadania w domu,
-lunchu po przyjściu do pracy koło godz. 14,
-podwieczorku koło godz. 17,
-obiadokolacji koło godz. 19-20.

Część posiłków możesz przygotować w domu np. lunch czy przekąski. Idelanie byłoby, gdybyś mógł zabrać obiad do pracy i odgrzać go sobie lub zamówić, czy wyjść w trakcie przerwy na posiłek. Może w pracy jest jakaś stołówka?

Jeśli chcesz przytyć, powinieneś zastosować dietę o większej kaloryczności i większej zawartości białka, które jest głównym materiałem budulcowym organizmu. Dodatkowo możesz spróbować ćwiczeń na siłowni, które zwiększają masę mięśniową i są szczególnie skuteczne w połączeniu z dietą - może chociaż w weekendy?

Zwiększ spożycie białka z chudego mięsa drobiowego, ryb, chudego nabiału, strączków, jaj (2/3 białka powinno pochodzić z produktów zwierzęcych). Wybieraj chude produkty białkowe, aby unikać tłuszczu i nie ,,karmić'' tkanki tłuszczowej. Do potraw można dodać mleko, jogurt, białko jaja kurzego, by zwiększyć ilość białka. Stosuj tłuszcze roślinne, czyli oleje i oliwę bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe sprzyjające budowie komórek.

Ogranicz sól, gdyż dużo soli znajduje się właśnie w produkach białkowych przetworzonych.

Możesz zwiększyć ilość kalorii w diecie dodając wartościowe przekąski, jak orzechy, czy suszone owoce, miód, pestki dyni, banany, winogrona, awokado, czy nasiona słonecznika - unikaj natomiast słodyczy, fast foodów i bardzo tłustych dań.

Jedz produkty zbożowe z pełnego ziarna: chleb razowy, płatki, kasze, musli, makarony, brązowy ryż - dostarczają węglowodanów, składników mineralnych i błonnika.

Przeczytaj artykuł: http://portal.abczdrowie.pl/dieta-wysokokaloryczna

Pozdrawiam