Co jeść i jak ćwiczyć, by schudnąć 6 kg?

Witam. Mam 16 lat, 170 cm wzrostu i warze 56 kg. Nie jestem wybitnie gruba, ale chciałabym zrzucić kilka kilo, a dokładniej to 5 czy 6 =). Problem jest też w tym, że po pierwsze jem strasznie nieregularnie, po drugie nie jem owoców i warzyw (poza ziemniakami), a po trzecie jem strasznie dużo słodyczy (dziennie to tak jedną czekoladę, jakiegoś batona i paczkę czipsów). Do tego wszystkiego dochodzą fast foody, które spożywam ok. 3 razy w tygodniu. Nie chcę się głodzić, ale chcę coś zrzucić i zacząć zdrowo się odżywiać. Doradźcie mi, co mam jeść i ćwiczyć, by dojść do mojej wymarzonej wagi 51 kg :)! Z góry dziękuję =)
16 LAT ponad rok temu

Witam!

Zacznę od tego, że nie jesteś w ogóle gruba. Masz prawidłową masę ciała, Twoje BMI (wskaźnik masy ciała) wynosi 19. Jeśli Twoja waga obniży się do 51 kg, będziesz miała niedowagę! Jesteś w okresie dojrzewania, kiedy kształtuje się Twoje ciało, a organizm rozwija się. Potrzebujesz wszystkich niezbędnych dla zdrowia składników pokarmowych i nie możesz doprowadzić do tego, aby być niedożywioną i wychudzoną. Dlatego odradzam Ci odchudzanie się!

Jednak masz złe nawyki żywieniowe, które w przyszłości mogą „zaowocować” nadwagą i chorobami metabolicznymi (cukrzyca, nadciśnienie tętnicze oraz problemy ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu). Powinnaś stosować się do tych kilku zaleceń:
- unikaj produktów fast food (3 razy w tygodniu to zdecydowanie za często),
- unikaj słodyczy, ciast i słodkich bułek (wyznacz sobie jeden dzień, w którym będziesz mogła zjeść coś słodkiego),
- zastępuj słodycze batonem muesli, koktajlem mleczno-owocowym, galaretką z owocami, owocami - nie częściej jednak niż raz na dzień (owoce możesz jeść 2 razy dziennie),
- zacznij codziennie do każdego posiłku spożywać warzywa. Są one ważnym źródłem witamin, składników mineralnych oraz błonnika, który wypełnia Twój żołądek, powodując mniejszy głód, a także reguluje przemianę materii i perystaltykę jelit,
- unikaj sosów dodawanych do sałatek i kanapek,
- pij duże ilości wody niegazowanej, niesmakowej (możesz sama wcisnąć do niej cytrynę lub pomarańczę); codziennie pij około 2 l płynów,
- unikaj słodkich i gazowanych napoji!

Równie ważna, co prawidłowe nawyki żywieniowe, jest aktywność fizyczna! Codziennie ćwicz około 30 minut.

Więcej informacji na temat prawidłowego żywienia znajdziesz na stronie www.abcodchudzanie.pl.

Pozdrawiam.