Co jest przyczyną wysokiego tętna podczas treningu?

Podczas treningu biegowego od razu na początku biegu moje tętno wzrosło do 200 (kontrolowane na sporttesterze, a później ręcznie), w pewnym momencie 210. Nie czułem jakiegoś zmęczenia jednak tętno za wysokie i przerwałem trening. Bieg był w tempie na mniej więcej 160 - 170 tętno (inni z drużyny). Czy to coś znaczy? Proszę o odpowiedź.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Po pierwsze proszę pamiętać, że wzrost tętna podczas wysiłku to reakcja zupełnie fizjologiczna. Nie powinien się Pan również porównywać do kolegów. Tętno zależy bowiem od bardzo wielu czynników, a konkretniej od wieku, rodzaju wysiłku, temperatury otoczenia, stanu ogólnego organizmu, to znaczy towarzyszących infekcji, zaburzeń engokrynologicznych czy innych schorzeń. Wartość tętna 210 może być jednak zarówno wynikiem wysiłku jak i wynikiem zaburzeń. Proszę zatem skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który oceni stan Pana zdrowia oraz wskaże czy konieczna jest dalsza diagnostyka.