Zapytaj lekarza

7 4 2 , 5 2 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Pomiar tętna podczas biegania

Witam Moje tętno podczas bieganie wynosi często 180 BPM . Biegam od kilku lat i po obliczeniu moje tętno maksymalne powinno wynosić 211 BPM co oznacza że 180 BPM zaczyna się próg beztlenowy. Jak będę biegał z niższym tętnem gdzieś 170 BPM to po utrzymaniu tego samego tempa muszę zwolnić ponieważ tętno rośnie i mam gorszy czas. Czy jak bardzo często będę biegał z tętnem 170 BPM to czy tętno po kilku treningach robiąc ten sam trening , tętno będzie niższe a ja będę szybszy ? pozdrawiam Rafał
MĘŻCZYZNA, 24 LAT ponad rok temu

Dieta eskimosów a choroby serca

Założenie takie jest tylko 'kalkulacją'. Organizm ludzki jest bardziej złożony i skąplikowany. Sprawność układu krążenia to nie tylko tętno ale i ciśnienie tętnicze oraz wymiana tlenowa. I to właściwie determinuje zdolność likwidowania zaburzeń homeostazy wywołanych wysiłkiem przekładając się na wydolność. Męczenie organizmu stałym tętnem nie ma tej 'potęgi' jak trening zmienny. To jak szybko organizm się 'nakręca' a potem jak szybko 'wyhamowuje' pokazuje o 'naszej wydolnosci'. Na takim założeniu fizjologii powstał trening interwałowy.

0

Witam,
trening tlenowy zwiększa wydolność serca, czyli zwiększy Pan także swoje osiągi, a na pewno dystans. Dzięki odpowiednio dobranemu treningowi zmniejszy się Pana tętno spoczynkowe. Najlepiej obliczać tętno maksymalne ze wzoru HRmax=210 – (wiek x 0,65).
Efektywność treningów zależy też od diety i stanu zdrowia.

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy