Pomiar tętna podczas biegania

Witam Moje tętno podczas bieganie wynosi często 180 BPM . Biegam od kilku lat i po obliczeniu moje tętno maksymalne powinno wynosić 211 BPM co oznacza że 180 BPM zaczyna się próg beztlenowy. Jak będę biegał z niższym tętnem gdzieś 170 BPM to po utrzymaniu tego samego tempa muszę zwolnić ponieważ tętno rośnie i mam gorszy czas. Czy jak bardzo często będę biegał z tętnem 170 BPM to czy tętno po kilku treningach robiąc ten sam trening , tętno będzie niższe a ja będę szybszy ? pozdrawiam Rafał

Założenie takie jest tylko 'kalkulacją'. Organizm ludzki jest bardziej złożony i skąplikowany. Sprawność układu krążenia to nie tylko tętno ale i ciśnienie tętnicze oraz wymiana tlenowa. I to właściwie determinuje zdolność likwidowania zaburzeń homeostazy wywołanych wysiłkiem przekładając się na wydolność. Męczenie organizmu stałym tętnem nie ma tej 'potęgi' jak trening zmienny. To jak szybko organizm się 'nakręca' a potem jak szybko 'wyhamowuje' pokazuje o 'naszej wydolnosci'. Na takim założeniu fizjologii powstał trening interwałowy.

Witam,
trening tlenowy zwiększa wydolność serca, czyli zwiększy Pan także swoje osiągi, a na pewno dystans. Dzięki odpowiednio dobranemu treningowi zmniejszy się Pana tętno spoczynkowe. Najlepiej obliczać tętno maksymalne ze wzoru HRmax=210 – (wiek x 0,65).
Efektywność treningów zależy też od diety i stanu zdrowia.

Pozdrawiam