Pomiar tętna przy bieganiu

Witam. Od kilku lat regularnie biegam, ostatnio jednak zacząłem interesować się polepszaniem swoich wyników i nabyłem pulsometr. Po zmierzeniu pulsu podczas biegu byłem mocno zdziwiony- przy tempie około 5 min/km moje tętno wynosi aż 190, co wg wszystkich wzorów jest tętnem maksymalnym dla mojego wieku (25 lat). Tętno spoczynkowe mam normalne- ok 65. I tu moje pytanie- czy jest jakiś sposób, by zmniejszyć tętno podczas biegu? Wydaje mi się, że przez tak wysokie tętno nie mogę już poprawić wynik

Zmniejszyć tętno można głębokim oddychaniem. Nie wiem jak Pan oddycha podczas biegu ale świadomie regulując oddech można przyczynić się do zmniejszenia ilości uderzeń serca. Nie jest to głupie wdech nosem i długi wydech ustami. Zamiast 3 cykli oddechowych można śmiało jeden ale głęboki 'jakościowo' lepszy. Przy okazji bieganie z pulsometrem jest fajne - zachęcam jednak do wsłuchiwania się we 'wlasne' ciało. Łatwo później skorelowac rytm z oddechem i na tej podstawie określić parametry wysiłku.