Co jeszcze mogę zrobić, żeby przestał pić?

Witam. Moj partner naduzywa alkoholu a pojawilo sie dziecko w naszym domu i boje sie o jej bezpieczenstwo (partner nie jest agresywny ale nie kontaktuje po wypiciu i czesto traci balans oraz nie jest w stanie opiekowac sie dzieckiem). Wymowek ktorych uzywa to stres pracy kierowcy, depresja oraz twierdzie ze ja go gnebie (gdy zadaje mu jakies prace domowe i potem je komentuje gdy sa zle zrobione badz jeszcze w trakcie doradzam jak moglby je zrobic latwiej on to odbiera jako gnebienie).Jak moge mu pomoc? Zaaranzowalam juz terapie dla par ale zastanawiam sie czy jest cos co jeszcze moge zrobic?
KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu

Objawy somatyczne depresji

Depresja to choroba cywilizacyjna, ale wciąż wiele osób ma trudności z rozpoznaniem jej. Psychiatra Agnieszka Jamroży wyjaśnia, jakie są objawy somatyczne depresji.

Mgr Kamila Jakubowska
Mgr Kamila Jakubowska

Witam
Z Pani wypowiedzi wnioskuje, że partner nie uświadamia sobie uzależnienia. Proszę spróbować porozmawiać z nim spokojnie i powiedzieć o Pani obawach i uczuciach związanych z jego nadużyciem alkoholu.Proszę pamiętać, że to nie Pani jest odpowiedzialna za jego picie. Często rodzina osoby uzależnionej próbuje wziąć odpowiedzialność za chorego, chronić go, kontrolować jego uzależnienie. Tak naprawdę to on musi skierować się do Poradni Uzależnień. W każdym mieście są takie miejsca gdzie może uzyskać tam bezpłatną pomoc. Napisała Pani o terapii par, może podczas sesji terapeuta przekona partnera o konieczności leczenia. Proszę mu pokazać jak jego problem z alkoholem wpływa na Panią i dziecko. Czasem trzeba postawić sprawę jasno i powiedzieć, że rozpoczęcie leczenia uzależnienia to Pani warunek Waszego dalszego bycia razem. Jeśli partner ma problem z obniżeniem nastroju i stresem może warto pójść do lekarza psychiatry, zacząć leczenie farmakologiczne. Mamy różne metody radzenia sobie z napięciem i stresem n.p sport, czytanie, wspólne spędzanie czasu, muzyka.Proszę spróbować nie komentować jego błędów w sprzątaniu, tylko czasem pochwalić, że Pani pomaga.To będzie bardziej wzmacniało jego chęć do pomocy i obowiązków domowych. Można zaproponować wsþólny rytuał spędzania razem czasu n.p jak dziecko pójdzie spać codziennie przeznaczacie sobie czas na wspólną rozmowę, obejrzenie filmu, na bycie razem(nie mówię tu o tym , że każdy siedzi ze swoim telefonem obok siebie;-)

Pozdrawiam serdecznie, trzymam za Państwa kciuki
Kamila Jakubowska

redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty