Zdecydowanie powinien podjąć leczenie. Tak więc wizyta u psychologa znającego się na uzależnieniach (najlepiej w poradni leczenia uzależnień) jest niezbędna, dalej podjęcie terapii i uczestnictwo w mitingach aa
Warto wspólnie pracować nad zmianą- zachęcam do skorzystania z pomocy grup dla osób współuzależnionych i rodzin osób uzależnionych. Dowie się tam Pani jak najlepiej wspierać chłopaka, stawiać granice, oddawać odpowiedzialność itp.
Witam serdecznie. Pani partner jest teraz w trudnej sytuacji. Nie potrafi sobie z tym poradzić a nagromadzone emocje "topi" w alkoholu. Cieszę się że chce uczestniczyć w spotkaniach AA a także że spróbuje skorzystać z pomocy psychologa. Pani powinna wspierać go ale także stawiać warunki które partner jest w stanie spełnić, jak n.p. całkowicie zaprzestać spożywania alkoholu, brak agresji. Czy powinna Pani odejść od niego? to już zależy od Pani. Jeśli nie czuje się Pani dobrze w związku to warto i taką możliwość rozważyć.
Pozdrawiam
Witam,
Proszę cierpliwie poczekać na wspólną wizytę u terapeuty, a wtedy dopiero podejmować jakiekolwiek decyzje. Jeśli stwierdzi Pani, że rozstanie to najlepsza droga - decyzja należy do Pani.
Pozdrawiam
Witaj,
zacznij od terapii jego uzaleznienia i zaproponuj,jeżeli sam terapeuta tego nie zrobi-także własną psychoterapię,ponieważ możesz być teraz albo w przyszłości współuzalezniona od mężczyzny pijącego,a nie warto.
Pozdrawiam i polecam.
Dzień dobry!
Partner zdaje sobie sprawę z doświadczonej traumy i ma motywację do podjęcia leczenia, co może być dobrą prognozą. Zachęcam oboje Państwa do wspólnej (a także osobnych) wizyt w Ośrodku Terapii Uzależnień. Uzyskane tam informacje i to, jak będzie się zmieniało Państwa życie pod wpływem terapii, będzie dla Pani dodatkowym ważnym czynnikiem do podjęcia decyzji, czy i na jakich zasadach kontynuować ten związek.
Pozdrawiam!
Witam, proszę motywować partnera do regularnych wizyt u specjalisty psychoterapii uzależnień/psychologa, dać mu trochę czasu gdyż uporanie się z pewnymi problemami trwa, sama także powinna Pani skonsultować się z psychologiem, omówić swoje uczucia do partnera, obawy związane z dalszą sytuacją i ewentualnie podjąć decyzje co dalej. Pozdrawiam serdecznie.
Witam,
zachęcam do kontaktu z Poradnią Leczenia Uzależnień. To co jest najważniejsze to poradzić sobie z nadużywaniem alkoholu. Kiedy pyta Pani, czy ma odejść od partnera, to trudno dać tak jednoznaczną odpowiedź czy radę. To zależy też od tego co Pani przeżywa, co czuje do partnera, jak silna jest Wasza więź, czy czuje Pani jego wsparcie lub czy wcześniej je Pani czuła. Być może chcielibyście Państwo udać się na terapię par, by móc sobie wzajemnie pomoc.
Pozdrawiam
Ewa Czernik
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Problemy z alkoholem u partnera – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Agresja po alkoholu u partnera – odpowiada Mgr Agata Hensoldt-Jankowska
- Upokorzenie przez partnera a rozstanie – odpowiada Mgr Anna Bernatowska
- Jak przekonać partnera do terapii leczenia alkoholizmu? – odpowiada Mgr Justyna Sordyl-Grajcar
- Jak rozstać się z partnerem, który jest alkoholikiem? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Odejście partnera po 12 latach związku – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Problemy psychologiczne u partnera a alkohol – odpowiada Mgr Justyna Szczygłowska
- Pomoc partnerowi, który chce skończyć z nałogiem alkoholowym – odpowiada Mgr Marta Belka-Szmit
- Nadużywanie alkoholu i agresja u partnera – odpowiada Mgr Izabela Makowska-Trzeciak
- Jak namówić partnera do leczenia uzależnienia od marihuany? – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
artykuły
Najczęstsze błędy psychoterapeutów, czyli jak nie marnować czasu i pieniędzy
Decyzja o szukaniu pomocy psychologicznej jest zwy
Serce Julii
Jedna wizyta u specjalisty i diagnoza, której żade
Depresja po miłości. Co roku 1200 Polaków chce się zabić po rozstaniu
Co trzecia podejmowana w Polsce próba samobójcza p