Co zrobić, żeby mój mąż przestał pić?

Dobry wieczór Długo się zastanawiałam ale postanowiłam zapytać i poprosić o radę. Co robić? Problem mój polega na tym, że mąż zaczął nadużywać alkoholu , pije codziennie jak jestem w pracy i śpi żeby wytrzeźwieć do mojego powrotu. Oczywiście wypiera się wszystkiego , że przesadzam , jak już nie wie co powiedzieć to zaczyna się awantura tzn wymyśla niestworzone rzeczy , jest zupełnie inną osobą -obcą jakbym go nie znała. Pięć tygodni temu dostał ataku tzn skrętu jak powiedział żołądka do tego doszły wymioty; biegunka. wystraszył się i przez 5 tyg nie pił. Objawy jakie miał wskazywały na trzustkę. Zdrowo się odżywiał , pił soki, jadł jogurty. Widziałam strach w jego oczach.Wrócił mój mąż którego znałam wcześniej . Byłam mega zadowolona ale czar prysł. Od kilku dni zauważyłam, ze znowu zaczął pic czego oczywiście się wypiera. Tak jak to było wcześniej ,tak i teraz znalazłam schowane butelki po alkoholu i z zawartością którą wylałam. Nie mam już siły z tym walczyć . Co robić żeby przestał pić ? Żeby było tak jak dawniej. A co w sytuacji kiedy objawy wrócą ? A czytałam , że tak się stanie , że dolegliwości tego typu będą powracać jak się wróci do picia. Bardzo proszę o pomoc

Przyznanie się do uzależnienia przed samym sobą jest bardzo trudne, a zaprzeczanie i wypieranie problemu są częstymi mechanizmami. Oczywistym kierunkiem poszukiwania pomocy jest ośrodek leczenia uzależnień, ale - z tego, co Pani pisze - taki scenariusz na ten moment nie jest możliwy. Warto spróbować skonfrontować męża z faktami - "jeśli nie masz problemu z alkoholem, to psycholog/inny specjalista to potwierdzi". Proszę pamiętać też o tym, że Pani, jako partnerka osoby uzależnionej, również ma prawo skorzystać ze wsparcia; konsultacja ze specjalistą leczenia uzależnień może dostarczyć wielu wskazówek, co może Pani zrobić, aby zachęcić męża do leczenia oraz co robić, jeśli mąż nadal z pomocy nie będzie chciał skorzystać.