Jak poradzić sobie gdy mąż pije?

dostaję panicznych ataków lęku i złości, kiedy mój mąż pije najczęściej się zdarza to gdy on jest na wyjeździe.mam złe przeczucia,wpadam w paranoję nawet gdy mnie przeprasza chce pocałować a ja mam odruch wymiotny jego to dziwi ale nie daję rady dostaję blokady nie potrafię się odezwać nawet tydzień. a on mi mówi że jestem z innej bajki a jeśli ma rację?kiedy nie pije jest super ale ja nie radzę sobie gdy słszę lub widzę że pił nawet minimalnie albo ja zwariuję albo on przeze mnie proszę o radę
ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Po pierwsze, czy Pani mąż pije w takim sensie, że nadużywa alkoholu? Jeżeli Pani mąż pije okazjonalnie, to Pani reakcje w postaci panicznych ataków lęku są trochę nadmierne. Być może jest to reakcja spowodowana tym, że w domu rodzinnym u Pani się piło i obawia się Pani teraz, by schemat się nie powtórzył w Pani własnej rodzinie. Nie znam Pani, nie wiem, jakie doświadczenia ma Pani za sobą, zatem trudno mi cokolwiek powiedzieć. Jeżeli jednak Pani mąż pije zbyt dużo, zdarza mu się co jakiś czas wracać do domu w stanie nietrzeźwym, to nie dziwię się, że się Pani złości, denerwuje, że nie ma Pani ochoty na rozmowę z mężem czy pocałunki. To wcale nie jest dziwne zachowanie. Po prostu obawia się Pani, by mąż nie przesadził z alkoholem i nie stracił kontroli. Jeżeli nie potrafi Pani sobie poradzić z lękiem, może Pani skorzystać ze wsparcia psychologa/psychoterapeuty. Uważam też, że powinna Pani porozmawiać z mężem o swoich emocjach, powiedzieć mu, jak bardzo emocjonalnie Pani reaguje na to, kiedy on pije. Jeżeli Pani mąż ma problem z alkoholem, warto także, by on skorzystał z pomocy w ośrodku leczenia uzależniania od alkoholu. W takich ośrodkach pomocy mogą szukać nie tylko alkoholicy, ale także rodziny osób uzależnionych, np. współuzależnione żony. Odsyłam na stronę PARPA (Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych): http://www.parpa.pl/.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!