Usypiające działanie alkoholu

Witam, W ostatnim czasie zauważyłam, że po alkoholu nie kontroluje kiedy zasypiam. Pojawiają się sytuacje że przychodzą znajomi pijemy alkohol i ja w pewnym momencie kładę się i idę spać. Alkohol działa na mnie usypiająco coraz częściej u znajomych na imprezie nawet zdażyło się tak na weselu znajomych. czy jest to już powód do obaw?

Witam Panią, utrata kontroli po wypiciu alkoholu to niepokojący objaw. Jednym z kryteriów diagnostycznych zespołu uzależnienia od alkoholu jest właśnie utrata kontroli nad piciem - gdy, tak jak Pani pisze, niezależnie od swojej woli zasypia Pani, to należy potraktować ten objaw poważnie. Nie pisze Pani nic o ilości i częstości spożywania alkoholu, jak długo Pani pije, w jakich okolicznościach, dlaczego sięga Pani po alkohol. Te informacje mogłyby powiedzieć coś więcej. Na stronach internetowych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (www.parpa.pl) jest test przesiewowy w kierunku uzależnienia. Może on bardzo ogólnie wskazać czy dana osoba ma problem z alkoholem i jaki on jest (czy jest to picie ryzykowne, szkodliwe czy już uzależnienie). Zachęcam do zrobienia tego pierwszego kroku. Jeżeli cokolwiek będzie budziło Pani wątpliwość to proszę o kontakt z terapeutą uzależnień (np. w placówkach NFZ lub prywatnych poradniach). On zdiagnozuje Pani ewentualny problem i doradzi jak profesjonalnie można sobie z nim pomóc.Pozdrawiam i powodzenia.

Zdecydowanie tak. Jeżeli nie jest jeszcze Pani uzależniona to może sama potrafi Pani zmniejszyć ilość wypijanego alkoholu lub przestać go pić. Jeżeli będzie to stanowiło problem to proszę o kontakt z najbliższym ośrodkiem leczenia uzależnień. Objawy, o których Pani pisze są mocno niepokojące!