Co mam jeszcze zrobić żeby urosnąć?

Witam, więc tak mam 13 lat i chodzę do szóstej klasy. Mierzę 142cm i ważę około 33kg. Za rok 1 gimnazjum i boję się że wszyscy będą się ze mnie śmiać że jestem za niska jak na swój wiek i wtedy w ogóle się z nikim nie zaprzyjaźnię , chociaż w tej szkole do której chodzę nie ma osoby która by mnie nie lubiła wręcz przeciwnie wszyscy chcą być moimi przyjaciółmi albo liczą na to żebym im powiedziała przynajmniej cześć. Ale obawiam się  że w innych miejscowościach są inne dzieci i mnie nie przyjmą a zwłaszcza że z tego powodu że jestem nieśmiała i się czerwienie -to moja największa jak dla mnie wada ale nie chcę tego przeżywać jeszcze raz bo już to przezywałam od 0-3klasy :( To co mogę zrobić żeby urosnąć >? Błagam o pomoc :)
13 LAT ponad rok temu

Witam,

Spokojnie, nie powinnaś się martwić. Jesteś w wieku dojrzewania i intensywnego wzrostu, dlatego lada moment możesz się zdziwić jak szybko urośniesz. Nie przejmuj się tym, że ktoś może się z Ciebie śmiać. Jesteś osobą przyjacielską i miłą, dlatego masz przyjaciół i z pewnością będziesz miała wielu nowych. Wystarczy, że będziesz sobą i nie będziesz przejmowała się wzrostem.

Odpowiednia dieta i aktywność fizyczna w Twoim wieku są bardzo ważne, do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Staraj się jeść zdrowe i pełnowartościowe posiłki i dbaj o prawidłowe nawyki żywieniowe, o których przeczytasz w artykule http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki
Wykonuj też ćwiczenia rozciągające i ćwicz na lekcjach w-fu a także poza szkołą. Przykładowe znajdziesz na naszej stronie.

Pozdrawiam.