Wzrost - jakie czynniki na niego wpływają?

Cześć. Jestem mężczyzną, mam 14,5 lat i 172 cm wzrostu. Moje pytania: 1. Ile wg Was urosnę jeszcze? 2. Co jeść, by urosnąć szybciej, czego potrzebuje mózg do wytwarzania hormonu wzrostu? 3. Czy bieganie, wiszenie na drążku itp.(czyli takie fizyczne ćwiczenia) pomagają jakoś rozciągnąć się i wydłużyć kościom ? 4. Czy ćwiczenia (takie leciutkie typu 50 pompek, brzuszków na wieczór) mają jakiś wpływ na rośnięcie w wieku dojrzewania? 5. Czy bieganie daje coś na wzrost, czy raczej go hamuje? Ważne dla mnie pytania to 1 i szczególnie 2. Z GÓRY DZIĘKUJĘ ZA WSZYSTKIE ODPOWIEDZI! Pozdrawiam.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam,

Spokojnie, nie powinieneś się martwić. Jesteś w wieku dojrzewania i intensywnego wzrostu, dlatego lada moment możesz się zdziwić jak szybko urośniesz. Odpowiednia dieta i aktywność fizyczna w Twoim wieku są bardzo ważne, do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Staraj się jeść zdrowe i pełnowartościowe posiłki i dbaj o prawidłowe nawyki żywieniowe, o których przeczytasz w artykule http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki Pamiętaj, że mężczyźni rosną do około 20 roku życia. Wykonuj też ćwiczenia rozciągające i ćwicz na lekcjach w-fu, a także poza szkołą. To ile urośniesz jest kwestią indywidualną i nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie.

Pozdrawiam.