Witamy,
Opisane przez Pana dolegliwości dermatologiczne mogą wskazywać na łojotokowe zapalenie skóry oraz grzybicę w dolnych częściach ciała. Oba te schorzenia mogą występować razem.
Łojotokowe zapalenie skóry to bardzo częsta przypadłość, dotykająca częściej mężczyzn, niż kobiety, a to ze względu na działanie testosteronu.
Jest to choroba przewlekła, która często przy sprzyjających warunkach może się nawracać. Cechą charakterystyczną jest łuszczenie się skóry włosów. Nadmierne złuszczanie naskórka powoduje stany zapalne gruczołów łojowych. Czynnikami, które również wpływają na tą przypadłość są między innymi: niedostateczna higiena skóry głowy, niewłaściwa dieta bogata w węglowodany, czynniki środowiskowe oraz osłabienie układu odpornościowego. Objawy, które Pan wskazał są charakterystyczne przy łojotokowym zapaleniu skóry.
Leczenie tego schorzenia polega głównie na odpowiedniej higienie i pielęgnacji skóry głowy. Zastosowanie mają tu szampony hipoalergiczne z naturalnym składem, a także środki myjące, przeznaczone do łupieżu tłustego. Dodatkowo lekarz może przepisać specjalne preparaty do użytku zewnętrznego, między innymi wcierki. Jeżeli takie leczenie miejscowe nie przynosi efektów, wtedy osoby takie są leczone antybiotykami doustnymi, czasem sterydami oraz retinoidami.
Natomiast, jeśli chodzi o kolejne schorzenie, czyli zmiany, które zauważył Pan w obrębie pachwin oraz miejsc intymnych, należałoby skonsultować to z lekarzem dermatologiem. Jeśli to faktycznie grzybica, specjalista wdroży odpowiednie leczenie oraz zdecyduje o pogłębieniu diagnostyki. Odpowiednio dobrana kuracja może skutkować polepszeniem stanu skóry oraz mniejszą szansą na nawroty choroby.
Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/lojotok
https://portal.abczdrowie.pl/grzybice-skory
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy możliwa jest łuszczyca moszny? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jakie są przyczyny swędzenia skóry głowy? – odpowiada Mgr Iwona Jakubiak
- Na jaką chorobę może wskazywać łuszcząca się skóra głowy? – odpowiada Lek. Izabela Lenartowicz
- Duże czerwone plamy w pachwinach po obu stronach – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Co może być przyczyną zmian skórnych w okolicy pachwin? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Świąd skóry głowy, czerwone plamy, łuszczenie: czy to zwykły łupież? – odpowiada Lek. Magdalena Parys
- Czerwone plamy, które bolą i swędzą – odpowiada Piotr Pilarski
- Swędzenie i miejscowe wypadanie włosów - co robić? – odpowiada Lek. Joanna Gładczak
- Swędzenie skóry owłosionej głowy - co mam robić? – odpowiada Lek. Joanna Gładczak
- Czy to może być grzybica skóry głowy? – odpowiada Lek. Joanna Gładczak