Co mam robić z tymi żółtymi upławami?

Witam, od jakiegoś czasu mam upławy żółtego koloru oraz świąd. Tydzień temu byłam na badaniu posiewu, po tym jak maść macmiror nie zadziałała. Dziś dostałam wyniki badań i w każdym z nich wykazuje, że nie mam żadnych bakterii beztlenowych oraz drożdżycy, jedyne co pisze w wynikach, to nieliczne kolonie lactobacillus. Co mogą oznaczać te wyniki? Czy jest możliwość że badanie zostało źle przeprowadzone?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

trudno powiedzieć, czy badanie zostało nieprawidłowo przeprowadzone, ale poza bakteryjnymi i grzybiczymi infekcjami istnieje kilka możliwych przyczyn żółtych upławów.

Z pewnością nieliczne kolonie pałeczek kwasu mlekowego wskazują na zaburzenie równowagi mikrobiologicznej – pochwa jest naturalnym środowiskiem bytowania Lactobacillus, gwarantujących ochronę przed patogenami, a jeśli jest ich zbyt mało, nietrudno o infekcję.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/zolte-uplawy-przyczyny-leczenie.

Żółte upławy mogą jednak wskazywać na nadżerkę, ale też świadczyć o niedoborze estrogenów – zanikowe zapalenie pochwy zazwyczaj dotyka kobiety po lub w trakcie menopauzy, jednak może wskutek zaburzeń hormonalnych pojawić się nawet u młodszych kobiet.

Proszę zwrócić się do ginekologa – poza badaniem podmiotowym, może być wskazane USG przezpochwowe w celu oceny prawidłowości narządu rodnego. Proszę również pamiętać o dokładnym określeniu dodatkowych dolegliwości, które towarzyszą Pani poza upławami.

Być może przydatny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/o-czym-moga-swiadczyc-nawracajace-uplawy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.