Co mam zrobić? Powinnam schudnąć?

Witam. Mam 15 lat i 170 cm oraz 62 kg. To dla mnie o wiele za dużo, z tego powodu mam kompleksy. Od stycznia przytyłam 10 kg i urosłam 2 cm, a ważyłam 52 kg. Utyłam na biodrach, udach i pupie. Wszystkie spodnie są teraz za małe. Dlaczego tak dużo przytyłam? Jak mam teraz schudnąć? Strasznie się z tym czuję, dodam, że jestem aktywna fizycznie i nie jem fast-foodów. Biegam. Proszę o pomoc!
15 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,

Twoje BMI wynosi 21,5 i znajduje się poniżej 75 centyla na siatkach centylowych, co oznacza, że Twoja masa ciała jest w normie. Nie powinnaś się zatem odchudzać, zwłazcza, że w tym wieku diety odchudzające nie są wskazane i mogą Ci zaszkodzić.

Tycie w okolicy bioder, ud i pośladków jest charakterystyczne dla kobiet w wieku dorzewania i związane jest ze zmianami hormonalnymi oraz gromadzeniem się tkanki tłuszczowej właśnie w tych okolicach.

Postaraj się więcej ruszać i zdrowo odżywiać tzn. jeść regularne posiłki, unikać zwłaszcza słodyczy i potraw wysokokalorycznych.

Proporcje Twojej sylwetki jeszcze będą się zmieniać i prawdopodobne, że jakiś czas naturalnie wyszczuplejesz, jeśli oczywiście będziesz dbać o dietę i aktywność fizyczną.

Pozdrawiam