Co mam zrobić z tymi bólami brzucha?

Dzien dobry Mam 65 lat od pewnego czasu czuje po prawej stronie brzucha tak jakby mi tam lezal glaz (kamien) i czesto mam straszne bole ktore trwaja krotko, do tego bardzo bola mnie plecy. Co to moze byc? Serdecznie pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Za ból brzucha może odpowiadać szereg różnych czynników i tylko bezpośrednia konsultacja ze specjalistą umożliwi poznanie przyczyny Pani dolegliwości. W pierwszej kolejności zalecamy wizytę u lekarza medycyny rodzinnej lub internisty. Niezbędne mogą okazać się takie badania, jak morfologia krwi, badanie moczu lub usg jamy brzusznej. Na podstawie tych wyników lekarz pierwszego kontaktu będzie mógł pokierować Pani dalszym leczeniem i jeżeli będzie to konieczne – skierować na leczenie specjalistyczne. Ból brzucha po prawej stronie często wskazuje na zapalenie wyrostka robaczkowego. Czasami dolegliwości bólowe mogą pojawić się także w wyniku chorób wątroby. Warto wykluczyć także nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu pokarmowego, w tym zaburzenia pracy jelit. Pomocna w tym przypadku może okazać się wizyta u gastrologa oraz wykonanie kolonoskopii. Z pewnością nie zaszkodzi także przebadać się pod kątem ginekologicznym.

Więcej na temat bólu brzucha oraz jego możliwych przyczyn można przeczytać w artykule dostępnym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-brzucha-przyczyny-i-sposoby-leczenia

Zachęcamy również do przeczytania odpowiedzi ekspertów portalu na pytania dotyczące zbliżonego obszaru tematycznego:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/klujacy-bol-po-prawej-stronie-brzucha

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/uciazliwy-bol-po-prawej-stronie-brzucha

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.