Czy są jeszcze jakieś inne badania, które powinnam wykonać?

Witam! Mam 23 lata, a od 16 roku życia miewam sporadycznie silne bóle z prawej strony brzucha, pod zebrem. Promieniuje na plecy i pod łopatkę. Pojawia sie raz na kilka miesiecy choc bywa, że rzadziej lub czesciej. Nie ma reguły. Jest najsilniejszy w pierwszej dobie po wystąpieniu i czasem utrzymuje się nawet do 3 dni. Dwa dni temu bol pojawił się znów i był tak silny ze udałam się do szpitala na obserwacje. Po pobraniu moczu i krwi oraz USG (skupiano się głównie na woreczku żółciowy i tym czy przypadkiem nie widać kamieni) dostałam odpowiedź, że wszystko wygląda ok i zostałam odesłana do domu. Podobna sytuacja miala miejsce w 2017 roku gdy udalam sie do lekarza bo bol byl bardzo ostry i doszly do niego wymioty. Dziś brzuch nadal jest tkliwy choć ból wyraźnie zelżał. Staram się jeść teraz lekkostrawne potrawy i pić więcej wody. Czy są jakieś inne badania które być może powinnam wykonać? Czy jest mozliwe ze to po prostu nieodpowiednia dieta lub stres? Zazwyczaj pije bardzo mało wody. Nie wiem jak sobie z tym radzic lub jak zapobiegac. Proszę o jakąkolwiek poradę. Pozdrawiam Ewa

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

dziękujemy za zadanie pytania. Opisane przez Panią dolegliwości mogą wskazywać na wiele różnych schorzeń i niestety bez zrobienia bardziej szczegółowych badań, bardzo trudno jest jednoznacznie określić, co może odpowiadać u Pani za ten stan.

Czasami ból brzucha może być wywołany nieodpowiednią dietą. W takim przypadku zalecamy dokładną obserwację swojego organizmu. Proszę zwrócić uwagę, czy pod wpływem określonych pokarmów dolegliwości te ulegają nasileniu. Będzie to również ważna informacja dla lekarza w dalszej diagnostyce. W sytuacjach stresowych wielu pacjentów również skarży się na ból brzucha, ale w pierwszej kolejności należałoby wykluczyć inne, poważne choroby.

Ból brzucha po prawej stronie niekiedy bywa bowiem spowodowany przez zapalenie wyrostka robaczkowego. Może również wskazywać na problemy z funkcjonowaniem jelit lub wątroby. Czasami dolegliwości bólowe w tym miejscu mogą także sygnalizować zaburzenia pracy układu moczowo-płciowego.

W pierwszej kolejności zalecamy kontakt z lekarzem medycyny rodzinnej lub internistą, który w razie konieczności skieruje Panią do specjalistów. Być może wskazana będzie dodatkowa konsultacja z gastroenterologiem i hepatologiem. W przypadku nasilających się dolegliwości być może konieczne będzie wykonanie tomografii komputerowej lub kolonoskopii, ale o tym zadecyduje lekarz.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

Zachęcamy do przeczytania artykułu na temat bólu brzucha na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-brzucha-po-prawej-stronie-mozliwe-przyczyny

https://portal.abczdrowie.pl/bol-brzucha-przyczyny-i-sposoby-leczenia

Warto również zapoznać się z odpowiedziami ekspertów naszego serwisu na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/lekkie-klucie-po-prawej-stronie-brzucha

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-po-prawej-stronie-brzucha

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/uciazliwy-bol-po-prawej-stronie-brzucha

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.