Co mogą oznaczać ból w czasie stosunku?

Witam, jestem bardzo dziwnym przypadkiem. Współżyję z moim chłopakiem (40lat) od ponad roku. Problem w tym,że on sadzi,że jestem zbyt wąska i nasza intymność bardzo go boli. Rzeczywiście mamy czasem problem z tym,żeby jego penis wszedł we mnie. Nie wiem, dlaczego ,ale ja go w ogóle nie czuję w środku. Byłam u ginekologa. Stwierdził,że wszystko ze mną ok, tylko bardzo mocno zaciskam mięśnie pochwy. Jak to zmienić?

Dzień dobry,

Zaciskanie mięśni pochwy podczas współżycia, uniemożliwiające współżycie genitalne, ogólnie określa się pojęciem - "pochwica" - który oznacza mimowolne zaciskanie mięśni pochwy, zamykające jej otwór. Z całą pewnością nie należy się przywiązywać do powyższej "diagnozy", którą raczej na tym etapie należy raczej uznać za bardzo wstępną hipotezę.

Niezależnie od powyższego, przyczyny mimowolnego zaciskania mięśni pochwy, mogą mieć źródło biologiczne (medyczne) oraz psychiczne. Jak rozumiem - ginekolog wykluczył te pierwsze, należałoby więc chyba zastanowić się nad możliwością występowania przyczyn psychicznych (czy psychologicznych), spośród których najczęściej wymienia się m.in. złe doświadczenia podczas inicjacji seksualnej, lęk przed ciążą czy chorobami przenoszonymi drogą płciową, nikłą wiedzę na temat budowy własnego ciała i jego seksualności, czy też nieporozumienia w związku z partnerem, itp., itd...

Ze względu na powyższe, sugerowałbym konsultację seksuologiczną, podczas której mogłaby Pani poszukać rzeczywistych przyczyn opisanego przez Panią stanu rzeczy oraz zacząć sobie z nim radzić.

Pozdrawiam
Maciej Rutkowski
www.abovo.bialystok.pl