Szanowna Pani,
wskazana jest konsultacja kardiologiczna i neurologiczna oraz diagnostyka W Poradni Zdrowia Psychicznego.
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. W Pani przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś
Pani Ewo
Z opisanych objawów można przypuszczać, że cierpi Pani z powodu nerwicy. Warto iść do psychiatry (nie trzeba skierowania na NFZ, prywatnie ok. zł 150), by otrzymać leki wspierające. Do tego - potrzebna jest psychoterapia (nie każdy psycholog jest psychoterapeutą). We Wrocławiu zapraszam do mnie, albo na Skype.
Pozdrawiam
Łucja
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Co może oznaczać osłabienie, szybkie bicie serca i drżenie rąk przy zdenerwowaniu? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy mam bóle somatyczne? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Skąd się bierze uczucia ciała obcego w gardle? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Co oznaczają bóle mostka u 25-latka? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Co oznaczają skoki ciśnienia i zaburzenia widzenia u osoby chorej na cukrzycę? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy puls na poziomie 100-120 jest wskazaniem do rozpoczęcia leczenia farmakologicznego? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy przy nerwicy lękowej występuje wysoki puls? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Co znaczą te napady lęku u partnera? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy poniższe objawy mogą wynikać z nerwicy? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy to nerwica czy problemy neurologiczne? – odpowiada Mgr Bożena Waluś