Co mogą znaczyć biegunki po zjedzeniu śniadania?

Witam serdecznie proszę o poradę w następującej kwestii otóż regularnie się wypróżniam najczęściej rano nie odczuwam żadnych problemów jeśli chodzi o wzdęcia ani też bóle problem polega na tym że po zjedzeniu śniadania mam biegunkę pozostałe posiłki obiad i kolację spożywam o stałych porach i nic się nie dzieje obserwuję stolec i nie zauważyłem żeby były domieszki krwi Pozdrawiam

Dzień dobry,

Biegunka jest definiowana jako stan, w którym pacjent oddaje stolce o zbyt luźnej konsystencji (płynne lub półpłynne, typ 6 i 7 według bristolskiej skali uformowania stolca) z większą częstotliwością, co najmniej 3 razy na dobę. Jeśli wspomniane objawy występują przez okres krótszy niż dwa tygodnie określa się je mianem biegunki ostrej, zaś jeżeli trwają między 14 a 29 dni jest to biegunka przetrwała, natomiast w sytuacji gdy trwają one powyżej 30 dni jest to biegunka przewlekła. Pośród najczęściej wymienianych przyczyn występowania biegunki znajdują się między innymi infekcje bakteryjne i wirusowe, alergie pokarmowe, niedobory niektórych enzymów (np. laktazy, odpowiedzialnej za trawienie cukru mlecznego), stosowanie określonych leków (np. antybiotyków), nadużywanie leków przeczyszczających, zaburzenia czynnościowe jelit (np. zespół jelita nadwrażliwego) czy choroby organiczne jamy brzusznej (np. stany zapalne jelit). Jeżeli wspomniane przez Pana objawy nie ustąpią w ciągu najbliższych kilku tygodni należy koniecznie zgłosić się do gastroenterologa na konsultację.

Z wyrazami szacunku,
Mgr Mateusz Durbas
Dietetyk Kliniczny i Sportowy
https://mateuszdurbas.pl/
https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/
https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl