Zapytaj lekarza

7 1 6 , 3 9 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co może znaczyć takie pojawienie się biegunki?

Witam. Zauważyłam u siebie pewien problem. Jakiś czas temu schudłam (odchudzałam się) i zauważyłam, że przy wadzę 56 kg )wzrost 174 cm) pojawiły się u mnie biegunki. Kiedy przytyłam do 58 kg problemy minęły. Teraz kiedy znowu schudłam 2 kg, biegunka znowu się pojawiła. Co to może znaczyć?
KOBIETA, 21 LAT około miesiąca temu

Badania krwi - erytrocyty

Erytrocyty to krwinki czerwone i są podstawowym składnik morfologiczny krwi. Pełnią ważną rolę w wymianie gazowej niezbędnej w naszym życiu. Ich ilość zależy od wieku i wielu innych czynników. Dowiedz się czy twoje wyniki są prawidłowe.

Dzień dobry,

Biegunka jest definiowana jako stan, w którym pacjent oddaje stolce o zbyt luźnej konsystencji (płynne lub półpłynne, typ 6 i 7 według bristolskiej skali uformowania stolca) z większą częstotliwością, co najmniej 3 razy na dobę. Jeśli wspomniane objawy występują przez okres krótszy niż dwa tygodnie określa się je mianem biegunki ostrej, zaś jeżeli trwają między 14 a 29 dni jest to biegunka przetrwała, natomiast w sytuacji gdy trwają one powyżej 30 dni jest to biegunka przewlekła. Pośród najczęściej wymienianych przyczyn występowania biegunki znajdują się między innymi infekcje bakteryjne i wirusowe, alergie pokarmowe, niedobory niektórych enzymów (np. laktazy, odpowiedzialnej za trawienie cukru mlecznego), stosowanie określonych leków (np. antybiotyków), nadużywanie leków przeczyszczających, zaburzenia czynnościowe jelit (np. zespół jelita nadwrażliwego) czy choroby organiczne jamy brzusznej (np. stany zapalne jelit). Jeżeli wspomniane przez Panią objawy nie ustąpią w ciągu najbliższych kilku tygodni należy koniecznie zgłosić się do gastroenterologa na konsultację.

Z wyrazami szacunku,
Mgr Mateusz Durbas
Dietetyk Kliniczny i Sportowy
https://mateuszdurbas.pl/
https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/
https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl
https://www.znanylekarz.pl/mateusz-durbas/dietetyk/krakow
https://ranking.abczdrowie.pl/d/mateusz-durbas-dietetyk-krakow-81424

0

Podała Pani za mało informacji (wymaga szerszego wywiadu żywieniowego), żeby odpowiedzieć, co może być powodem biegunek. Proszę przeanalizować, jakim sposobem Pani schudła 2 kilogramy: celowo (stosując dietę niskokaloryczną lub zażywając suplementy/leki), w wyniku stresu, choroby itd. A także proszę przeanalizować, jak Pani przybrała te 2 kg: w wyniku zdrowego/niezdrowego odżywiania, przejadania się itd. Ponadto masa ciała 56 kg przy wzroście 174 cm jest niska.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy