Co mogą znaczyć takie paraliże senne?

Dzień dobry, odkąd pamietam boje się „duchów” tak po prostu, dlatego miewałam z nimi dziwne sny, ale od pewnego momentu śniło mi się ze jak je widziałam to wprowadzały mnie w paraliż wtedy akurat nie wiedziałam co to było bo to było w śnie, jak to się działo to moje ciało wprowadzane było w trzęsienie się? Wibracje? I od czasu do czasu tak jakby dziwne uczucie ze nie mogłam oddychac, ale nie pamietam tego zbytnio. Ostatnio miałam tak ze jakby się obudziłam, ale nic nie widziałam, po prostu miałam zamknięte oczy i byłam sparaliżowana bez drgawek, normalnie oddychałam, starałam się jakoś ruszyć rękoma, czymkolwiek i po chwili przestało, nie przejęłam się tym i poszłam odrazu spać. Pare razy jeszcze może tak miałam (dwa, trzy razy) ale jak mówiłam nie przejmowałam się tym, bo oprócz zwykłego paraliżu nic mi się nie działo. Dzisiaj akurat to co się stało było przerażajace, ja się wszystkim przejmuje, wiec może zacznę co dzisiaj się wydarzyło. Z tego co pamietam to obudziłam się, ale nie jestem dokładnie pewna, zasypiałam lub byłam chwile po tym jak zasnęłam, przyśniło mi się wtedy jakaś osoba która krzyczała chyba to byłam ja ale tak jakby widziałam to na telewizorze a ja właśnie spałam w ten sposób patrząc na telewizor na prawym boku, zaczęło mnie wtedy coś wprawiać w paraliż czułam takie dziwne drgawki nie mogłam się ruszyć i nie mogłam złapać oddechu tak jakbym powoli traciła oddech, już nie pamietam dokładnie jak to było próbowałam się ruszyć i po paru sekundach odpuściło nic po tym nie pamietam, taki jakby pół sen pół jawa nie wiem. Obudził mnie budzik około 8 i myślałam o tym co to mogło być, czy coś mogłoby mi się przez to stać? Czy mogę się udusic przez to? Jestem taka osoba co bardzo się takich rzeczy boi, poszłam spać znowu ze strachem i nagle poczułam znowu te dziwne uczucie niby przyjemne ale jednak nie i poruszyłam szybko głowa żeby znowu tego nie mieć i przestało. Chciałabym się dowiedzieć czy przez to mi coś grozi? Czy mogę się udusic przez takie coś? Czy raczej jest to normalny paraliż? Bardzo ważna jest dla mnie odpowiedz od specjalisty, może choć trochę bym się uspokoiła, z góry dziękuje za odpowiedz!

Nie istnieje coś takiego, jak "normalny paraliż". Każdy paraliż, jakiegokolwiek pochodzenia, nie jest normą i dobrze jest się mu przyjrzeć i kontrolować. Jak wnioskuję z Pani opisu, jest Pani nerwową ("przejmującą" się) osobą. Sny bardzo często stanowią dla nas pewne poukładanie tego, co się dzieje w ciągu dnia, lub kilku dni wstecz w naszym życiu. Jeśli za dnia przeżywamy jakieś lęki, czy stres, to czesto we śnie nasz organizm próbuje te stany w pewien sposób "ułożyć" i przepracować. Stąd mogą pojawiac się koszmary, mogą pojawiać się stany lękowe - podobne do opisywanych tutaj. Stany, o których Pani pisze mogą mieć podłoże psychogenne właśnie, czyli mieć swoje źródło w tym, co dzieje się za dnia w Pani głowie. Myślę,że warto przyjrzeć się swoim codziennym działaniom - czy przynoszą Pani one stres, lęk, złość i temu podobne odczucia, czy raczej jest pani spokojna. Czy jest Pani w sytuacji, z którą dobrze sobie radzi, czy też pojawiają się momenty zwątpienia i braku wiary we własne siły? Dobrze jest zadać sobie kilka takich pytań - być może znajdzie Pani pewien wzorzec. A dzięki temu będzie mogła Pani przeciwdziałać trudnościom "sennym" już za dnia - niwelując codzienne stresy. Jeśli miałąby Pani problem z samodzielną refleksją, może pomocna będzie konsultacja z psychologiem (obecnie są również dostępne takie usługi online, nie tylko stacjonarnie). Psycholog może naprowadzić panią na źródło trudności i nauczy jak sobie z nimi radzić. Polecam nie bagatelizować problemu, bo - tak jak napisałam - nie istnieje coś takiego jak "normalny paraliż". Warto się go pozbyć. Trzymam za to kciuki i serdecznie pozdrawiam.