Dlaczego śnią mi się koszmary senne?

Witam! Jestem 14-letnią dziewczyną. Niedawno się przeprowadziłam do nowego domu z rodzicami i od tamtej pory miewam trudności z zasypianiem. Bardzo trudno mi zasnąć, a jak już uda mi się, to śnią mi się straszne rzeczy, między innymi, że się topię, spadam w przepaść i ginę. Wtedy budzę się z przerażeniem i nie mogę już spać. Najgorszym z tych snów jest ten, w którym śnię, że się budzę, bo czegoś się panicznie boję i próbuję zaświecić światło, ale niestety nie mogę. Wtedy strasznie się boję, bo boję się ciemności, gdy jestem sama.

Wyczytałam gdzieś, że wtedy mogą nachodzić mnie duchy i dlatego miewam takie sny... Często też miewam takie coś jak kompletny paraliż podczas snu i nie mogę się obudzić. Pamiętam jak ostatnio spałam i "niby" się budząc, widziałam swoje ciało z boku. Nie wiem, co ja mam robić. Proszę o pomoc!

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Koszmary nocne pojawiają się przejściowo u większości ludzi. Ich powstawaniu sprzyja stres, a jest nim z pewnością przeprowadzka. W czasie koszmarów najczęściej śnią się sytuacje zagrożenia życia. Potraktuj to jako przejaw pracy Twojego mózgu. Z pewnością nie jest to wpływ duchów czy złych mocy.

W czasie, gdy śpisz, twój umysł "trawi" przeżycia i różne bodźce, których dostarczyłaś mu w ciągu dnia. Jeśli jesteś napięta, zdenerwowana - odbija się to na treści snu. Spłycenie snu sprzyja również powstawaniu stanu z pogranicza snu i czuwania, w którym mogą pojawiać się halucynacje (mogą one polegać np. na wrażeniu przebywania poza swoim ciałem).

Jeśli chcesz poprawić swój sen - staraj się zmniejszyć poziom swojego stresu. Jak najwięcej wypoczywaj, zażywaj ruchu na  świeżym powietrzu. Jeśli masz problemy - nie kumuluj ich w sobie. Porozmawiaj o tym z bliską osobą, przyjaciółką lub szkolnym psychologiem.

Serdecznie pozdrawiam