Co mogą znaczyć te biegunki i ból brzucha?

Od dłuższego czasu mam problem z kłójącym bólem brzucha po lewej stronie, zgłosiłam się z tym problemem do lekarza rodzinnego, lekarz zlecił wyniki badań. Pod kątem trzuski został mi zrobiony wynik amelazy, jest w normie, pozatym mam tylko niedobór potasu, zostały mi przepisane leki, oraz cukier na czczo zmierzony, wynik pokazał 100 (badanie z palca). Ból nie ustępuje, nie boli cały czas, ale pojawią się kilka razy dziennie, nie utrudnia funkcjonowania. Kolejnym problemem są częste biegunki, sporadycznie zdarza się twardy stolec. Nie wiem gdzie mam się zgłosić, lekarz rodzinny nie zlecił żadnych innych badań.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

powinna Pani zgłosić się do lekarza specjalizującego się w chorobach układu pokarmowego, a więc do gastroenterologa.

Bóle brzucha oraz zaparcia mogą mieć związek z niedoborem potasu. Skoro jednak ból brzucha i biegunki utrzymują się, pomimo wdrożenia leków, to przyczyna prawdopodobnie leży gdzie indziej.

Lekarz może zlecić badania diagnostyczne, takie jak gastroskopia, kolonoskopia czy USG jamy brzusznej. Dzięki nim można potwierdzić bądź wykluczyć poważne schorzenia. Jeśli nie wykażą one żadnych nieprawidłowości, to istnieje możliwość, że bóle brzucha oraz biegunki na przemian z zaparciami są wynikiem zespołu jelita drażliwego. Więcej na ten temat przeczyta Pani w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego.

Możliwe przyczyny oraz metody leczenia bólu brzucha po lewej stronie zostały również opisane pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/jakim-chorobom-towarzyszy-bol-brzucha-z-lewej-strony.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.