Co mogą znaczyć te bóle brzucha, mdłości i biegunka u córki?

Witam Od tygodnia moja 14- letnia córka skarży się na ból brzucha. Jest on do wytrzymania, lecz są dni kiedy ma skurcze brzucha. Towarzyszą temu mdłości i biegunka. Leki przeciwbólowe pomagają złagodzić ból ale go nie eliminują. Ostatnio dość często się stresowała. Proszę o pomoc co to może być.

Redakcja abcZdrowie

Witam, proszę skontaktować się z internistą z poradni POZ, warto wszcząć diagnostykę. Nie napisała Pani, czy bóle te dotyczą podbrzusza czy nadbrzusza, jak intensywne są i czy nasilają się w określonych porach dniach lub na czczo/po posiłku itd. Jest to dość istotne. Dolegliwości jak najbardziej mogą pojawiać się na tle nerwowym – silny stres w tym okresie życia może mieć przełożenie na stan zdrowia. Niewątpliwie jednak ból wymagający podania środków przeciwbólowych, zwłaszcza taki, który pojawia się regularnie – wymaga konsultacji z lekarzem. Sugeruję, żeby nie nadużywała Pani leków przeciwbólowych, zwłaszcza że niektóre z nich mają negatywny wpływ na żołądek (mogą uszkodzić błonę śluzową) i w przypadku niektórych schorzeń mogą być nawet niebezpieczne. Bóle brzucha mogą wskazywać na konkretne schorzenia – w zależności od tego, gdzie są umiejscowione. Np. ból w środkowej części brzucha, przemieszczający się z czasem do prawej strony, niekiedy wraz z mdłościami i podwyższoną temperaturą ciała może sygnalizować zapalenie wyrostka, środkowa i górna część brzucha oraz ból pleców – to zapalenie trzustki, dolegliwości w lewym podżebrzu i śródbrzuszu mogą nasuwać podejrzenie choroby wrzodowej. Więcej szczegółów znajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/bol-brzucha-i-wymioty. Z kolei biegunka powinna zwrócić uwagę, gdy trwa dłużej niż 10 dni – wówczas jest to sygnał, że należy niezwłocznie poinformować o tym lekarza. Może być objawem chorób związanych z jelitami albo też chorób pasożytniczych, a nawet cukrzycy. Jeśli jest Pani zainteresowana, to dokładniej opisana została biegunka w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/bol-brzucha-i-biegunki. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.