Co oznacza ta wodnista biegunka?

Witam, mam 26 lat i bóle jakby kolka z prawej strony pod zebrem. Nie jest to silny ból ale dokuczliwy. Trwa to już około 3 miesięcy. Pojawiają się również problemy z wyproznianiem. Raz biegunki raz zatwardzenia.Ostatnio pojawiła się jednodniowa biegunka wodnista z krwią. Myślę że to z odbytu ale na papierze krwi nie bylo. Teraz już dobrze. Dodam, że pojawia się przez jakiś czas potem już jest spokój. Czy wiadomo co to może być?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

ból umiejscowiony z prawej strony brzucha, pod żebrem, może być symptomem schorzeń co najmniej kilku narządów układu pokarmowego. Przede wszystkim są to wątroba, trzustka, woreczek żółciowy, a dodatkowo, jeżeli widziała Pani krew podczas wypróżnienia – jelito grube. Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/bol-z-prawej-strony-pod-zebrami-przyczyny-diagnostyka-leczenie.

W zależności od koloru krwi (czy była to świeża krew, czy też krew w kolorze brązowym) można domniemywać, czy ma Pani do czynienia z krwawieniem z górnej części przewodu pokarmowego, czy jest to krwawienie z guzków hemoroidalnych lub nawet – ze śluzówki odbytu, podrażnionej z powodu biegunki. Więcej szczegółów w tym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/krew-w-stolcu-objawy-przyczyny-badanie.

Biegunka pojawiająca się sporadycznie przy bólu w podżebrzu może świadczyć o tzw. kolce żółciowej. Choroba ta jest skutkiem pojawiania się w pęcherzyku lub drogach żółciowych złogów (tzw. kamienie). Proszę zwrócić uwagę, czy Pani dolegliwości nie pojawiają się lub nie nasilają po zjedzeniu potraw smażonych, tłustych czy słodyczy. Jeśli jest Pani zainteresowana, to więcej informacji odnajdzie Pani pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/kolka-zolciowa.

Niestety liczba chorób manifestujących się takimi objawami, na które uskarża się Pani powoduje, że nie sposób ustalić z całą pewnością przyczyny dolegliwości. Proszę zwrócić się do lekarza z przychodni POZ – konieczne jest zebranie wywiadu i badanie fizykalne. Należy także wykonać badania krwi i moczu oraz USG jamy brzusznej. Jeżeli badanie obrazowe wykaże nieprawidłowości w obrębie wątroby lub trzustki, konieczna będzie dalsza diagnostyka w tym kierunku. Może Pani przeczytać o niej w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/diagnostyka-laboratoryjna-chorob-watroby-i-trzustki.

To pozwoli wykluczyć przynajmniej część potencjalnych chorób. W dalszej kolejności konieczna jest wizyta u gastrologa, który zadecyduje o ewentualnych badaniach endoskopowych (gastrologia, kolonoskopia).

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.