Co mogą znaczyć te dolegliwości po usunięciu tarczycy?

Jestem po całkowitym usunięciu tarczycy z powodu guza oraz choroby Gravesa Basedova z orbiopatia .Miałam ostatnio przypisane 100 letrox rano oraz 75 Novathyrol wieczorem ,czułam się dobrze leki pomagały lecz po pewnym momencie robiły mi się takie zgrubienia przy kostkach potem kończyny dolne zaczęły puchnąć i doszła do tego wysypka która swedziala nie miłosiernie

Szanowna Pani, podawane przez Panią dolegliwości- zgrubienia przy kostkach, opuchlizna kończyn dolnych i wysypka- mogą wynikać z obrzęku przedgoleniowego, który występuje rzadko (u 1-2% osób z chorobą Gravesa-Basedowa) i lokalizuje się na przednich powierzchniach piszczeli, zwykle obustronnie. Jest twardy, zbity, słabo podatny na ucisk. Jest efektem odkładania się w pewnych substancji które są skutkiem reakcji zapalnej wynikającej z krążących w chorobie Gravesa Basedowa przeciwciał. Często swędzi. Można zobaczyć przykład jak wygląda: https://healthjade.net/wp-content/uploads/2019/07/Pretibial-myxedema.jpg do opcji leczenia zalicza się stosowanie glikokortykosteroidów. Oczywiście należałoby też sprawdzić czy substytucja hormonalna (te leki letrox i novothyral mają za zadanie zastąpić hormony produkowane wcześniej przez usuniętą tarczycę) jest wystarczająca. Obrzęk kończyn dolnych może także wynikać z innych przyczyn, na przykład może powstać na tle niewydolności żylnej, wówczas zmiany skórne także mogą się pojawić. Ciężko odpowiedzieć nie widząc tych zmian- sugerowałabym konsultację z lekarzem na żywo. Pozdrawiam serdecznie i życzę zdrowia Anastazja Szlauer-Stefańska