Co mogą znaczyć te objawy u 8-letniej córki?

Dzień dobry; moja 8-letnia córeczka wczoraj i dziś po dwa razy oddała luźniejszy stolec; dziś ma stan podgorączkowy - gorączka waha się od normalnej do 37,7 stopni. Nie skarży się na żadne bóle. Co do oddania stolca - mówi, że po prostu musiała nagle usiąść na WC - żadnego długiego kręcenia w brzuchu. Młoda nie choruje często i na razie nie stwierdzono u niej żadnych alergii. Myjemy ręce przed posiłkami; nie bierzemy żadnych leków. Od początku nakazu unikania kontaktów z ludźmi podczas pandemii, córa nie jeździ z nami na zakupy; jak wychodzi to tylko na spacer po wsi (mało ludzi). Nie ma tez kontaktu z innymi dziećmi od tych 3 miesięcy. Przedwczoraj jadła truskawki, ale kupne. Myjemy owoce przed zjedzeniem, ale może były czymś pryskane i mycie nie pomogło? co to może być?

Redakcja abcZdrowie

Witam,
trudno powiedzieć, co mogło być przyczyną luźnego stolca i stanu podgorączkowego, ale niewykluczone, że właśnie truskawki. Są bardzo częstym alergenem i reakcja na nie może pojawić się w każdej chwili, dając reakcję skórną lub ze strony układu pokarmowego. Więcej pod tym adresem: https://parenting.pl/jak-rozpoznac-alergie-na-truskawki. Jednak reakcja dziecka może również wskazywać na zatrucie pestycydami – truskawki potrafią kumulować bardzo pokaźne ilości, zwłaszcza fungicydów, ale też właśnie pleśń zawarta w owocach może powodować ostrą reakcję ze strony układu trawiennego. Truskawki należą do owoców nietrwałych, które szybko psują się, choć sama pleśń nie zawsze jest widoczna. Z warzywami i owocami wiąże się również ryzyko zatrucia bakteriami E.coli – uniknąć go można tylko myjąc dokładnie produkty przed spożyciem, co w przypadku truskawek nie jest łatwe.
Natomiast nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy przyczyną biegunki były truskawki, inny składnik pokarmowy czy też jakaś infekcja. Proszę poinformować pediatrę o zaistniałej sytuacji i obserwować dziecko, czy objawy nie nasilają się lub czy nie pojawiają się inne dolegliwości. Być może jest Pani zainteresowana tematem zatruć pokarmowych u dzieci, więcej informacji znajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/zatrucie-u-dzieci. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.