Czy udać się już z synem do lekarza?

Dzień dobry, Syn 2,5 roku od rana podwyższona temperatura do 37,7 i zbite po i uprofenie ale co zje to wymiotuje i bardzo osłabiony. Czerwonego gardła nie ma. Czy w obecnej sytuacji udać się do lekarza/szpitala czy lepiej czekać i obserwować?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wymioty u małych dzieci są bardzo niebezpieczne – z uwagi na podwyższone ryzyko szybkiego odwodnienia dziecka. Jeżeli dziecko wymiotuje po przyjęciu płynów lub posiłków, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub pojechać na izbę przyjęć szpitala. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/gdy-dziecko-wymiotuje.

Warto pamiętać, że przyczyn wymiotów może być wiele – od niegroźnej niestrawności, przez zatrucie pokarmowe, aż po groźne infekcyjne wirusowe lub bakteryjne. W zależności od etiologii może być konieczne podanie leków, zaś niezależnie od źródła dolegliwości – zadbanie o właściwe nawodnienie, niekiedy też podanie elektrolitów. Zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej są wyjątkowo niebezpieczne dla dzieci. Natomiast temperatura, o której Pani pisze jest stanem podgorączkowym – jeśli dziecko nie czuje się źle, warto zaczekać z interwencją, ponieważ leki przeciwgorączkowe mogą nasilać dolegliwości żołądkowe. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/goraczka-u-dziecka-objawy-mierzenie-temperatury-leczenie.

Być może pomocna okaże się także nasza infografika: https://portal.abczdrowie.pl/poznaj-najlepsze-sposoby-na-zwalczenie-nudnosci-i-wymiotow.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.