Co mogę zrobić z tymi zaparciami w wieku 22 lat?

Witam. Od początku tygodnia towarzyszą mi zaparcia, a jeśli występuje stolec to w postaci kulek. Zauważyłam również, że po niewielkiej ilości alkoholu (1 piwo, lampka wina) występuje biegunka wraz z odruchami wymiotnymi. Kilka miesięcy temu również występowały sporadyczne biegunki. W wynikach krwi (morfologia, CRP) wszystkie parametry w normie, oprócz limfocytów których poziom wynosi 46,4% (wartość graniczna wynosi 45%). Chciałabym zapytać czy podwyższone limfocyty mogą wynikać z wyżej wymienionego problemu oraz przy jakich schorzeniach mogą występować takie objawy?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zaparcia to problem mający przeważnie związek z siedzącym trybem życia, niską aktywnością fizyczną i dietą – ubogą w błonnik, a bogatą w pokarmy przetworzone, do których obecnie mamy duży dostęp. Z tego względu pierwszym krokiem, jaki podejmuje się w przypadku rozpoznania zaparć, jest zmiana diety.

W codziennym jadłospisie powinny znaleźć się produkty pełnoziarniste, dużo warzyw, a także wody przy jednoczesnym drastycznym ograniczeniu słodyczy, słodkich napojów, gotowych dań i produktów tłustych.

Odsyłam do artykułu: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-na-zaparcia.

Biegunka po alkoholu wcale nie jest niczym niespotykanym – najczęściej wskazuje na zatrucie alkoholowe i jest znakiem, że wątroba nie najlepiej toleruje alkohol. Stąd też warto byłoby go unikać, a jeżeli problem mimo to nie ustąpi, to można rozważyć wykonanie badań – tzw. prób wątrobowych.

Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/proby-watrobowe-charakterystyka-i-przygotowanie-do-badania-normy.

Nieznacznie podniesione limfocyty we krwi nie powinny mieć związku z zaparciami – mogą wskazywać za to na toczący się w organizmie stan zapalny (np. infekcje wirusowe, w tym wirusowe zapalenie wątroby).

Wyniki morfologii warto skonsultować z internistą – może zadecydować o ponowieniu badań za kilka tygodni lub poszerzyć diagnostykę o badania moczu, kału czy USG jamy brzusznej i badania krwi w kierunku oceny funkcjonalności, wątroby czy trzustki.

Być może przydatny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/limfocytoza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.