Co mogę zrobić, żeby donosić ciążę?

Witam jestem w 5 tygodniu ciąży. Dziecko ma 8mm a krwiak 3cm każą mi leżeć i brać tabletki na podtrzymanie ciąży 3 razy po 2 tabletki dziennie. Wczoraj mi zdiagnozowano go w szpitalu. Jaka jest szansa na doniesienie ciąży ?i co mogę zrobić by pomóc dziecku ? Naprawdę mi zależy na szybką i szczera odpowiedź ... Z góry bardzo dziękuję

Redakcja abcZdrowie

Witam,

trudno przewidzieć jak rozwinie się sytuacja – stosowanie syntetycznego progesteronu i odpoczynkowy tryb życia to standardowe zalecenia przy krwiaku. O rokowania musi Pani zapytać lekarzy na oddziale lub lekarza prowadzącego ciążę – niestety bez wglądu w wyniki badań, w tym USG (by ocenić położenie krwiaka), trudno domniemywać szanse na utrzymanie ciąży.

Jedyne, co Pani może zrobić, to zastosować się do wytycznych lekarza – stosowanie hormonu oraz odpoczynek są istotne dla kolejnych tygodni, które powinny przynieść odpowiedź na pytanie o powodzenie ciąży. Krwiaki w ciąży są największym zagrożeniem w I trymestrze, natomiast proces ich wchłaniania może trwać nawet 7 tygodni, dlatego musi Pani zachować spokój i wykazać się cierpliwością.

Niestety patogeneza powstawania krwiaków nie jest jasna (chyba że zdiagnozowane zostaną mięśniaki) i nie sposób się przed nimi zabezpieczyć. Pozostaje mieć nadzieję, że się wchłoną, umożliwiając płodowi rozwój. Zachęcam do zapoznania się z odpowiedziami naszych ekspertów na podobne pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-krwiak-w-macicy-zagraza-ciazy oraz tutaj: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/witam-jestem-w-8-tyg-ciazy-wg-usg-6-tydzien-4-dzien-wykryto-u-mnie-5-cm-krwiaka-dwa-razy.

Być może ten artykuł okaże się przydatny: https://portal.abczdrowie.pl/krwawienie-w-ciazy-poczatki-poronienie-zalecenia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.