Co może być przyczyną podwyższonego OB?

Mam 18 lat i mam podniesione OB 21 mm/godz przy K: do 20. Co to może oznaczać? Dzień przed badaniami źle się czułam, możliwe, że miałam stan podgorączkowy i mam problem z zębem (kanałowe leczenie). Czy to też może wpłynąć na wynik?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

OB jest markerem stanu zapalnego. Mierny wzrost tego parametru często obserwujemy w przebiegu drobnych infekcji kataralnych oraz zapalenia zębów. Wynik można powtórzyć po zakończeniu leczenia.