Co może być przyczyną takich problemów ze stopami?

Dzień dobry, jestem 22 letnią kobietą. Zauważyłam, że od lat nastoletnich mam problem ze stopami. Jak jest gorąco (np. biorę prysznic) albo jak chodzę długo w trakcie dnia, albo jak jest zimno, to bardzo losowo mam nagle opuchnięte, zaczerwienione stopy, które kłują i pieką. Mija bardzo szybko, jak ściągnę buty/skarpetki i temperatura będzie normalna. Zawsze wszystkie badania morfologii mam wzorowe. Kiedyś nie brałam antykoncepcji, teraz przyjmuję tabletki, ale jest tak samo. Same objawy nie są bardzo uciążliwe ani częste. Co to może być?
KOBIETA, 23 LAT 7 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

opisany przez Panią stan może być po prostu związany z wpływem temperatury na organizm. Podczas upałów, czy braniu gorącego prysznica naczynia krwionośne w stopach się rozszerzają i przepływa przez nie więcej ilości krwi. To zjawisko może dać efekt opuchlizny.

W nielicznych przypadkach może to być też objaw zakrzepicy żył kończyn dolnych, ale jeśli nie występują u Pani inne objawy i wyniki badań wychodzą w porządku, to raczej nie ma powodów do niepokoju.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/opuchlizna-na-nogach-nie-musi-byc-zwiazana-z-upalem-jakie-moga-byc-przyczyny

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.